16:08, 29 липня 2023 р.
Що таке ПТСР після війни, чи всі його проживатимуть і що про це говорять у медіапросторі
Останнім часом тема посттравматичного стресового розладу набула особливої популярності в українському інфопросторі. ПТСР стали лякати всіх без винятку: так звані експерти та психологи у мас-медіа та соцмережах стверджують, що після війни він обов'язково розвинеться у кожного. Але чи дійсно це так?
Сьогодні ми можемо зустріти різні тези щодо ПТСР: кажуть, що кожен українець тією чи іншою мірою вже має цей розлад, називають ПТСР пандемією, ставлять фейкові діагнози усім військовим. ЗМІ, блогери та телеканали можуть використовувати цю тему для привернення уваги читачів.
ПТСР, або посттравматичний стресовий розлад, - це психічний стан, який може розвиватися у людей після переживання травматичної або дуже стресової події. Цей розлад може впливати на різних людей по-різному, і не всі, хто пережив війну, обов'язково будуть мати ПТСР.
Основні симптоми ПТСР включають повторні спогади про травматичну подію у вигляді кошмарів або денних флешбеків, які виникають при зіткненні з тригерами, наприклад, гучними звуками або запахами. Це відчуття глибокої тривоги та паніки, дратівливість та тривожність, порушення сну. Також людина з ПТСР може уникати ситуації, що нагадують про травму, не можуть говорити на цю тему і проявляють емоційну порожнечу.
Через це людина може погано відчувати себе і фізично (головні болі, діарея, судоми). Можуть виникнути проблеми у сім’ї та колективі, з’явитися тяга до наркотиків та алкоголю, суїцидальні думки.
У Міністерстві охорони здоров’я України кажуть, що близько 8% чоловіків та 20% жінок, що пережили травматичні події, мають ПТСР. Якщо нічого не робити, це може закінчитися руйнацією стосунків, роботи, здоров’я чи навіть життя.
ПТСР розвивається в людей, що пережили неординарну, загрозливу для життя чи гідності ситуацію:
- ветерани війни
- цивільні, що перебувають в зоні бойових дій
- жертви сексуального чи/та фізичного насильства
- полонені та жертви катування
- жертви торгівлі людьми, сексуального рабства
- жертви чи свідки постійного домашнього насильства
- жертви булінгу, в тому числі у школі
- діти, що зазнають неглекту (ними не займаються, навіть не годують, занапащені батьками діти), фізичного та сексуального насильства
- свідки терактів
- люди, що перебували в зоні стихійного лиха
- жінки, що пережили травматичні пологи і зазнали жорстокого ставлення медичного персоналу.
Але не всі люди після війни чи іншої травматичної події переживають ПТСР. Посттравматичний стресовий розлад - це психічний стан, який розвивається лише у деяких людей після травматичної або дуже стресової події, такої як війна.
У деяких людей може справді проявитись такий розлад, а інші можуть впоратися зі стресом і травматичними досвідами без розвитку ПТСР. Причини залежать від індивідуальних факторів, таких як генетика, попередні досвіди, рівень підтримки та інші психологічні фактори.
Важливо зрозуміти, що реакція на стрес і травму - це індивідуальний процес, і кожна людина може відреагувати по-різному. Також важливо надавати підтримку і допомогу тим, хто переживає стресові ситуації, аби зменшити можливі наслідки травматичних подій.
Навчання психологічної міцності та підтримка можуть допомогти уникнути розвитку ПТСР або зменшити його наслідки у тих, хто пережив війну або інші травматичні події. Якщо після війни у людини виникають емоційні труднощі, важливо звернутися за допомогою до психолога чи психотерапевта.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
12:00
Вчора
5 освітніх проєктів від ЄС: можливості для молоді та дорослих у воєнний час
Партнерський матеріал
11:00
Вчора
14:57
28 листопада
09:00
28 листопада
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...