
17:00, 13 червня 2018 р.
Покровський краєзнавець та дослідник Валерій Кордюков відкрив пам’ятний знак учасникам повстанського руху
8-го червня 2018 року у селі Великомихайлівка (Дібрівка) Покровського району, Дніпропетровської області відбулося урочисте свято, яке було присвячене 100 річчу Дібрівського бою, та відкриття пам’ятного знаку учасникам повстанського руху. На це урочисте свято вирушила делегація з міста Покровська, яку очолив краєзнавець та дослідник - В.Кордюков. До складу делегації увійшли представники центральної міської бібліотеки Т.Г.Шевченка, Покровського історичного музею, творчого об’єднання «Суцвіття», НІКО «СПАДЩИНА», «ОБЕРІГА», краєзнавці з м. Ізюму. Пам’ятний знак був зроблений та установлений на особисті кошти В.Кордюкова.
Село Великомихайлівка (Дібрівка) є родинним місцем краєзнавця В.Кордюкова, де бере свої коріння родовід по лінії його мами. Усі дідусі, прадіди і прапрадіди народилися і мешкали у Дібрівці, тому він вважав своїм обов’язком допомогти громаді села у відновлені історичної справедливості і зробити свій особистий внесок. Його двоюрідний дідусь Григорій Іванович Кравчута, воював у Повстанській армії, був у родинних стосунках з Ф.Щусем, воював у найближчому його оточенні, загинув у 1919 році під Уманню у боях з білогвардійцями. Тому, створення цього проекту є данина пам’яті, не тільки його родичам, а і усім хто боровся та загинув за волю, за землю, за незалежність своєї держави. Але хотілося б зазначити, що це не перший дослідницький проект! Три роки тому, був відновлений панорамний стенд у сільському музеї, який присвячувався теж повстанському руху Н.Махна. Все фінансування і оформлення цього проекту, було здійснено за особисті кошти В.Кордюкова. На той час була здійснена заміна директора музею і новий керівник закладу Лілія Мазченко взялася за працю досить добре, тому було бажання їй допомагати.
Далі, у 2017 році вийшла сумісна книга (перша взагалі!) про історію села Великомихайлівка, автори якої В.Кордюков та В.Процан. Книга має назву: «Великомихайлівка через віки». Презентація зібрала чимало гостей з різних куточків Донецької, Дніпропетровської, Запорізької областей.
В.Кордюков розповів: « На минулій зустрічі краєзнавців (презентації книги), була пропозиція, щоб у 2018 році провести захід до 100 річчя Дібрівського бою. Були висловлені побажання встановити хоча б пам’ятну дошку на будівлі музею, але мені особисто хотілося трохи більшого, тому я запропонував зробити пам’ятний знак. З цією пропозицією погодилися краєзнавці з різних областей, котрі досліджують повстанський рух і почалася праця – юридична, проектувальна та виготовлення самого пам’ятного знаку. Хочу зазначити, що до кого я би не звертався, завжди були порозуміння та допомога! Дібрівчани на першій сесії затвердили усі необхідні документи і вже у грудні 2017 року пам’ятний знак був зроблений. Потім, ми з М.М.Яцюком відвезли його до Великомихайлівського історичного музею. Пізніше була визначена дата його встановлення - 8червня 2018 року».
Підготовка до свята була дуже відповідальна і хвилююча. На цей поважний захід приїхали дослідники з Запорізької, Дніпропетровської, Полтавської, Харківської і Донецької областей. Активну участь у цьому заході прийняла Покровська районна Рада (Дніпропетровської області) на чолі з її головою, а також керівництво сільської ради села Великомихайлівка. А жителі села Гаврилівка представили навіть театралізоване дійство та виступи своїх видатних музикантів. На урочистому заході представляти краєзнавців та дослідників з інших областей було доручено В.Кордюкову.

На фото Процан В. та Кордюков В.
Процан В. – дослідник та краєзнавець з села Покровське, який більше 40 років збирав матеріал про Повстанський рух у Покровському районі, написав книгу у 2015 році- Дібрівка у вогні. Ця книга розкриває всі подробиці тих подій і людей яки приймали в них участь. Ця книга є краєзнавчим шедевром у дослідженні рідного краю. В.Кордюков вдячний долі, що вона його познайомила з такою талановитою, доброю і порядною людиною.
Повстанський рух – це спроба селянства завоювати собі землю і мати змогу вільно на ній працювати! Відношення до нього поважне і співчутливе, бо сьогодні важко собі уявити скільки горя та страждань випало на долю того покоління, яке прагнуло до кращого життя. Сьогодні відношення до Н.Махна у суспільстві не однозначне, за багато десятиліть вилито скільки бруду і брехні, що важко собі уявити. Тому перш за все, треба знати що писав Н.Махно, що писали про нього його вороги, яку оцінку дають сьогодні сучасні історики, а вже потім формувати свою особливу позицію у цьому питанню. Це дуже складна тема, за яку можна розповідати і спорити дуже довго, але дискутувати з людьми, які займаються цією темою…
Свято, яке відбулося у селі Великомихайлівка є унікальне. По перше - воно зібрало дослідників з п’яти областей, які вивчають Повстанський рух. По друге – сьогодні це єдиний взагалі пам’ятний знак Н.Махну та Ф.Щусю на теренах України. Покровська делегація була представлена на вищому рівні і за це треба сказати слова подяки начальнику відділу культури Покровського виконкому - Олехнович Олені Олександрівні, яка надала транспорт і вирішили питання з делегатами від музею та центральної бібліотеки. Тому, ця подія є вагомим внесок у розвиток краєзнавства, та вивчення минулого рідного краю.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
09:41
10 квітня
09:34
10 квітня
live comments feed...