17:30, 2 червня
Злочини в кіберсфері. Як захистити себе в цифровому просторі та протидіяти злочинцям із РФ
Інтернет давно став повсякденним аспектом життя українців і тому зловмисники намагаються нелегально заробити, використовуючи цифровий простір. Як звичайні люди можуть себе захистити від кіберзлочинців і як цим користуються росіяни - нижче в нашому матеріалі.
Злочини у сфері інформаційних технологій
Злочини у сфері інформаційних технологій включають розповсюдження шкідливих програм, злом паролів, крадіжку номерів банківських карток та інших банківських реквізитів і фішинг.
Також йдеться про поширення протиправної інформації через інтернет, шкідливе втручання через комп'ютерні мережі в роботу різних систем.
Крім того, одним із найнебезпечніших і найпоширеніших злочинів, що вчиняються з використанням інтернету, є шахрайство.
Як в Україні намагаються боротися з кіберзлочинами
У сфері правоохоронної системи України давно було управління, яке займалося кіберзлочинами. Але у 2015 році в Україні з'явилася кіберполіція.
Це міжрегіональний територіальний орган Національної поліції України, який входить до структури кримінальної поліції Національної поліції та відповідно до законодавства України забезпечує реалізацію державної політики у сфері боротьби з кіберзлочинністю, організовує та здійснює відповідно до законодавства оперативно-розшукову діяльність.
Спеціалізується на запобіганні, виявленні, припиненні та розкритті кримінальних правопорушень, механізми підготовки, вчинення або приховування яких передбачають використання комп'ютерів, телекомунікаційних та комп'ютерних інтернет-мереж і систем.
А в Кримінальному кодексі України є цілий розділ, який присвячений злочинам у сфері використання електронно-обчислювальних машин, систем і комп'ютерних мереж та мереж електрозв'язку.
Які схеми використовують кіберзлочинці та як українці можуть себе захистити
Звичайні українці можуть потрапити на вудку однієї з найпоширеніших шахрайських схем - "друг просить у борг". Зазвичай, шахраї привласнюють облікові записи громадян у месенджерах і надсилають їхнім знайомим повідомлення з проханням терміново скинути гроші на підконтрольну картку.
Однією з модифікацій цієї шахрайської схеми є поширення фішингових посилань зі зламаних акаунтів із проханням проголосувати за дитину в конкурсі. У такий спосіб зловмисники намагаються переконати користувачів ввести авторизаційні дані на фейкових ресурсах.
Кіберполіція зазначає, що з розвитком технологій, нейромереж і штучного інтелекту, зловмисники почали активно користуватися новими можливостями у своїх схемах.
Хакери, поряд із шахраями, є однією з небезпек сучасного інтернету. Тому для безпечного користування мережею корисно бути обізнаними про основні методи кібератак і способи захисту від них.
Нерідко зловмисники використовують брутфорс - метод злому акаунтів, за якого спеціальна програма здійснює систематичний перебір всіх можливих комбінацій логінів і паролів для пошуку правильного.
Для захисту слід встановлювати унікальні складні паролі. Також потрібно вмикати двофакторну аутентифікацію, де це технічно можливо. Більшість соцмереж і месенджерів підтримують таку функцію, тому не варто нею нехтувати.
Що таке кібервійна і як РФ використовує її проти України
Кібервійною називають протиборство і протистояння в кібернетичному просторі, зокрема комп'ютерне протистояння в інтернеті. Це один із різновидів інформаційної війни.
Спрямована насамперед на дестабілізацію комп'ютерних систем і доступу до інтернету державних установ, фінансових і ділових центрів та створення безладу і хаосу в житті країн і держав, які покладаються на інтернет у повсякденному житті.
Варто зазначити, що росіяни напередодні повномасштабного вторгнення в Україну здійснили низку масованих кібератак. Від хакерської атаки постраждали приблизно 70 державних сайтів. Не працювали сайти Міноборони, МЗС, ДСНС, Дії та інші.
А 15 лютого почалася нова DDoS-атака на державні та банківські сайти України, що тривала понад 5 годин. Цілями цього разу стали близько 15 банків, зокрема "ПриватБанк" і "Ощадбанк", а також сайти домену gov.ua. Сайти "ПриватБанку" та "Ощадбанку", а також Міноборони, Збройних сил і Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій на деякий час припинили роботу.
У грудні 2023 року росіяни здійснили масовану кібератаку на оператора стільникового зв'язку "Київстар". По всій країні в абонентів "Київстар" зник мобільний зв'язок та інтернет, водночас користувачі не могли й приєднатися до мереж інших операторів у межах внутрішньоукраїнського роумінгу. Також припинили роботу сайт і додаток "Київстару". Зв'язок зник у 24 мільйонів абонентів.
Як звичайні українці можуть допомогти державі боротися з російськими кіберзлочинцями
Через кілька днів після вторгнення росіян кіберполіція розробила Telegram чат-бот для блокування сервісів дезінформації.
За допомогою бота можна заблокувати Telegram-канали, YouTube-канали, Facebook-групи, Instagram-профілі, які поширюють дезінформацію, а також інформацію про місця дислокації ЗСУ.
Користувачам чат-бота буде надіслано докладні інструкції щодо блокування кожного із сервісів. Для того, щоб поскаржитися на російського кіберзлочинця, варто перейти за посиланням.
IT-армія України
26 лютого 2022 року міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров оголосив про створення ІТ-армії, а саме спільноти IT-фахівців.
Вони знадобилися державі для нейтралізації ворога в інформаційному та кіберпросторі після початку російського вторгнення в Україну.
Українські кіберфахівці одразу "поклали" десятки білоруських сайтів, включно з урядовими порталами та пропагандистськими медіа. Через кілька днів війни вони за п'ять хвилин вивели з ладу сайт Московської біржі.
Зазначається, що IT-армія за час існування атакувала понад 6000 веб-ресурсів РФ і Білорусі. Серед них: сайти держустанов, університетів, банківських систем, відомств, регіональних ЗМІ, військторгів, CRM-систем, та інше. Детальніше про цю державну ініціативу можна прочитати за посиланням.
Автор: Дмитро Браславський
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
11:11
Вчора
09:36
21 листопада
21:09
20 листопада
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...