• Головна
  • Спротив в окупації. Як партизани допомагають наближати перемогу України
17:31, 30 травня

Спротив в окупації. Як партизани допомагають наближати перемогу України

Спротив в окупації. Як партизани допомагають наближати перемогу України

Війна в Україні відбувається не тільки на лінії фронту, а й у глибокому тилу ворога, зокрема й на окупованих територіях. Українці ризикуючи своїм життям допомагають Силам оборони. Що таке партизанський рух і як він допомагає наближати перемогу - читайте нижче в нашому матеріалі.

Хто такі партизани і як вони проявили себе у військових конфліктах

Партизаном називають людину, яка добровільно веде збройну боротьбу за свободу і незалежність своєї країни у складі збройних організованих партизанських сил на території, окупованій противником, з використанням методів партизанської війни.

При цьому партизанською війною називають одну з форм малої війни, яку ведуть ті, хто ховається серед місцевого населення, уникає відкритих і великих сутичок із противником. Фактично це збройна боротьба частини населення проти влади, яку ця частина населення вважає чужою та окупаційною.

Це поняття з'явилося ще у 18 столітті, але сильного розвитку партизанська війна набула під час Другої світової війни. Практично в усіх країнах, окупованих нацистським блоком, діяли партизанські рухи. Зокрема, активну участь у партизанському русі брали жителі окупованої частини СРСР, вони проводили диверсії, підривали колії на залізницях, мости, блокували канали зв'язку на території противника та підпалювали ліси.

У публічній інформації є відомості, що для дій на території Донецької області під час Другої світової війни було підготовлено 180 партизанських загонів і груп загальною чисельністю 4,2 тисячі осіб. Українська повстанська армія під час Другої світової війни також виступала в ролі підпільної армії, яка вела збройний опір щодо бійців Вермахту та Червоної армії.

Партизанський рух на початку війни в Україні

У 2014 році російські диверсанти поступово почали заходити на територію Донецької та Луганської областей і робилося це не так відкрито, як у Криму, де РФ використовувала регулярні війська. До кінця 2014 року українська армія відвоювала частину захоплених територій на Донбасі, проте активне просування було зупинено росіянами, а незабаром активна фаза війни закінчилася.

Але вже з тих часів українським військам стали допомагати різні партизанські рухи. У мережі повідомлялося про партизанські загони "Тіні" і "Равлики", які коригували вогонь ЗСУ по об'єктах ворога і займалися фізичним усуненням колаборантів. При цьому інформація про їхню діяльність іноді була суперечливою і не зовсім точною, що багатьох наштовхнуло на думку про нечесність звітів партизанів. У будь-якому разі офіційної інформації про них надавати українська влада не могла, адже це могло поставити під загрозу життя членів руху.

Одним із найвідоміших партизанів є Володимир Жемчугов, який, за певною інформацією, у 2015 році провів 30 спеціальних операцій зі знищення військових об'єктів ворога та особового складу окупаційних військ. Але вже восени 2015 року підірвався на розтяжці і втратив втративши кисті обох рук, потрапив у полон до бойовиків, але за рік його обміняли і повернули на підконтрольну Україні територію.

Повномасштабне вторгнення РФ. Партизани знову встали до бою

У 2022 році росіяни вже відкрито вирішили вторгнутися в Україну і початковий план Кремля був розрахований на нетривалий конфлікт. Основні сили РФ хотіла витратити саме на боротьбу з партизанським рухом, який у разі повної окупації України міг би істотно ускладнити "спокійне життя" загарбникам.

І тут варто нагадати, що країни Заходу від самого початку також не робили велику ставку на опір України і побоювалися того, що Київ буде захоплений у перші дні війни. Саме виходячи з такої логіки США і Британія направляли Україні перед вторгненням стрілецьку зброю, а також знамениті "Джавеліни" і "Стінгери". Однак прогнози не справдилися і Україна вистояла, хоч і частково відступила з певних своїх територій. Але вже на них почався активний спротив українців, які не були раді окупаційній армії.

Колаборантів в окупації ліквідують "невідомі патріоти"

На захоплених територіях Кремль став оперативно формувати свої "органи влади", а на керівні посади погоджувалися йти колишні та чинні українські чиновники, хоч факти зради та колабораціонізму не були масовими.

Вже з перших днів посібники окупантів стали об'єктом розслідувань з боку правоохоронних органів. При цьому неодноразово на них відбувалися замахи, але відповідальність на себе брали "невідомі патріоти".

Наприклад, мера Кремінної Володимира Струка розстріляли невідомі особи, хоча на той момент місто ще не було захоплене росіянами. При цьому сам Струк задовго до того був відомий своїми проросійськими поглядами. Влітку 2022 року на "главу" Херсонської області Володимира Сальдо також було скоєно замах, його намагалися отруїти, але помічник Кремля вижив.

В окупованій Голій Пристані все того ж 2022 року було вбито Олексія Ковальова, колишнього народного депутата від партії "Слуга народу", який перекинувся на бік ворога і отримав в окупаційній адміністрації "посаду".

Пізніше в окупованому ще з 2014 року Луганську підірвали генпрокурора "ЛНР" Сергія Горенка, а через рік під час вибуху було поранено представника "МВС ЛНР" Ігоря Корнет. Такі випадки можуть свідчити про те, що навіть у давно захоплених територіях спецслужби України мають своїх людей, які займаються ліквідацією посібників окупантів.

Партизани з "АТЕШ" і "Жовтої стрічки": чим відомі

Група партизанів під назвою "АТЕШ" є досить великою і вони називають себе військовим рухом українців і кримських татар, а зона їх діяльності не обмежується окупованими територіями, але й поширюється на Росію.

При цьому на Донеччині вони спільно з іншою організацією "Маріуполь.Спротив" стежать за пересуванням окупантів. Нещодавно їм вдалося відстежити пересування окупантів та військової техніки у захопленому Маріуполі. До цього вони фіксували переміщення військової техніки у Горлівці. Координати розташування російських військ вони передають Силам оборони, які за допомогою далекобійної та високоточної зброї завдають по них ударів.

А "Жовта стрічка" є рухом громадського спротиву на тимчасово окупованих територіях України. Координатори руху у квітні 2022 року закликали мешканців захоплених територій чіпляти прапори України та жовті стрічки на вулицях і в людних місцях. Того ж дня в тимчасово окупованому Херсоні з'явилися жовті стрічки. Це стало поточною точкою відліку діяльності проєкту як руху опору. 

На поточний момент рух активний у всіх регіонах, які окупувала РФ. "Жовта стрічка" змогла навіть запустити газету "Голос Партизана" і вона стала виходити на тимчасово окупованій території Криму, а також видавалася під час окупації Херсона.

Як партизани допомагають Силам оборони у війні з Росією 

Силовий блок України вже в 2022 році створив ряд ботів, за допомогою яких українці в окупації можуть передавати важливу інформацію про скупчення військ РФ або техніку окупантів.

"Якщо ви бачите російську техніку чи окупантів, то відправляйте точну геолокацію їхнього розташування, а також фото та відео", - заявляли у Мінцифрі.

Українці в окупації передають інформацію про росіян через чатбот "єВорог", при цьому Головне управління розвідки Міноборони України також має свій бот. Розвідники насамперед цікавляться інформацією про:

  • місцезнаходження штабів, накопичення техніки, засобів РЕБ чи ППО, переміщення військ окупантів;

  • дислокацію вищого військового керівництва російських окупаційних військ;

  • діяльність спецслужб, приватних військових компаній та інших заборонених організацій;

  • військово-технічні дослідження та розробки.

Диверсії в РФ

Повномасштабна війна відбувається не лише на території України, а й "вдома" у ворога. Багато хто чув про ліквідацію колишнього українського нардепа Іллі Ківи під Москвою. Колаборант виїхав із України ще до вторгнення РФ, а потім перебрався на територію держави-агресора.

Також було ліквідовано так званого "військора" Владлена Татарського і це сталося в Санкт-Петербурзі. Українські офіційні особи натякали на те, що це їхні руки справа і давали зрозуміти іншим посібникам РФ, що на них може чекати подібна доля.

А Головне управління розвідки повідомляло про фізичну дію на різні об'єкти в РФ. Наприклад, на аеродромі "Остаф'єво" Міністерства оборони РФ у місті Москва було знищено багатоцільовий ворожий вертоліт Ка-32. Також ГУР прозвітувала про знищення тепловозів у місті Владикавказ.

Автор: Дмитро Браславський 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#партизани #рух #Жовта стрічка #АТЕШ
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...