16:13, 14 липня 2023 р.
Українцям радять запасатися генераторами і зарядними станціями: блекаут може повернутися
Майбутня зима може стати для України складнішою за попередню. При чому проблеми будуть навіть за умови відсутності обстрілів. Річ у тім, що з холодами споживання електрики зросте. А отже, зросте і навантаження на і так ослаблену енергосистему країни. Відповідно, відключення світла можуть повернутися, а тому українцям вже зараз радять готуватися до цього: зокрема закуповувати генератори та зарядні станції.
"Якщо Запорізької АЕС у системі не буде, то у нас будуть досить відчутні проблеми з генерацією. Розмір цього дефіциту, як мені особисто видається, перекрити імпортом ми не зможемо. Просто стільки імпорту ми не затягнемо. Тому взимку цілком можуть бути обмеження", – розповів директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.
Зі свого боку, виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук на прикладі Києва пояснив: кожні мінус п'ять градусів температури повітря – це плюс 100 МВт споживання. І "що буде холодніше, то більше буде дефіцит".
"Україна споживатиме більше і може виникнути значно більший дефіцит, який не вдасться покрити імпортом. Коли імпорту не вистачить, систему доведеться балансувати відключеннями", – визнав він.
Ситуація гірша, ніж була у 2022 році
Завдані росіянами руйнування української енергомережі виявилися надто масштабними, щоб упоратися з ними за літо. За словами Сахарука, на час закінчення попереднього осінньо-зимового періоду "75% теплової генерації було зруйновано або пошкоджено".
"Умови, в яких ми почнемо цю зиму, будуть набагато гіршими за ті, що були на початку минулої зими. Такого не було в 2022 році", – констатує він.
Голова енергетичного комітету ВР Андрій Герус пояснює: головною проблемою наразі є відсутність запасу міцності у мережах "Укренерго". Зокрема, на її підстанціях.
"Ми залежні від великих генеруючих об'єктів, які видають електроенергію через великі підстанції. Відповідно, критично важливе значення має запас міцності на тих підстанціях, а зараз він недостатній", – розповів він.
Йому вторить і енергоексперт Геннадій Рябцев, який зазначає: наразі баланс в енергомережі "недостатньо міцний"
"Чому кажуть, що може бути гірше, ніж минулого року? Через відсутність резерву потужностей, що генерують", – підкреслив він.
Що робити людям
Втім, говорити про невідворотність масових відключень поки що не можна. Як зазначив співрозмовник авторів матеріалу в уряді, "точно оцінити чи спрогнозувати, якою буде ситуація, зараз неможливо".
При цьому він визнає: імовірність нових атак на енергетику дуже велика. І якщо Росія знову вдасться до них, "аварійні ситуації та відключення неминучі".
Проте ситуація не безнадійна. Річ у тім, що 2022 дав енергетикам дорогоцінний досвід. І тепер вихід із ладу якоїсь системи "не є несподіванкою чи катастрофою – компанії добре розуміють, як слід реагувати на будь-яку ситуацію".
Українцям же, зазначається у матеріалі, найкраще вже розпочати готуватися до можливих проблем. Навіть якщо їх і вдасться уникнути.
"Якщо у вас є генератор, проведіть його техогляд і запасіться паливом. Те ж стосується потужних павербанків. Готуйтеся до того, що ці речі вам знадобляться", – попереджає Харченко.
Не позбавлятися генератора радить і Сахарук. Крім того, зазначає він, слід звернути увагу на утеплення будинків.
Про це говорить і Рябцев. За його словами, слід забезпечити автономне енергозабезпечення:
- будинків;
- фермерських господарств;
- малих підприємств у разі аварій.
"Українцям потрібно зрозуміти: до кінця війни проблеми з електроенергією не зникнуть. Труднощі будуть навіть після її закінчення, тому краще до цього бути готовими", – підсумував він.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
12:00
Вчора
5 освітніх проєктів від ЄС: можливості для молоді та дорослих у воєнний час
Партнерський матеріал
11:00
Вчора
14:57
28 листопада
09:00
28 листопада
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...