12:52, 1 березня 2019 р.
Краєзнавець Валерій Кордюков: "Дата заснування Покровська може бути іншою, ніж вважалося до цього"
У Покровську презентували книгу про історію міста. Видання «Витоки Покровська» вікриває нову сторінку у розвитку краєзнавства
Шановний Валерій Васильович, про що Ваша книга?
Книга « Витоки Покровська » - це є дослідницький проект, який дає чіткі відповіді на питання, котрі довгі десятеліття були дискусійними у колі краєзнавців, а саме:
1) Реальна дата заснування міста Покровська.
2) Як відбувалося відчуження земельної ділянки під забудову станції та її архівне підтверження?
3) Яку з двох земельних ділянок треба вважати основною при заснуванні нашого міста?
4) Як відбувалася розбудова станції у перші роки її існування, та що будувалося у першу чергу?
Книга цікава тим, що вона на підставі відкриття нових архівних матеріалів спростувала дані попередніх дослідників та надала нові реальні уявлення про історію перших часів розбудови станції Гришине.
Розкажіть, як будувалася книга?
Матеріал для книги я збирав майже два роки. За цей час було придбано : карту земельних ділянок Бахмутського повіту, плани станції Гришине за 1882,1884,1887,1894 роки, шість справ, де мова йшла про розбудову ст. Гришине та книги і статті, які стосувалися будівництва Катерининської залізниці. У музеї історії Придніпровської залізниці було дозволено відзняти скани дуже рідкої книги «Звіт начальника будівництва Катерининської залізниці 1881-1884рр.», яка дала відвовіді на багато питань у дослідницькому проєкті.
Питання дати заснування нашого міста були дискусійними у колі краєзнавців давно, одні не хотіли піднімати це питання взагалі, інші видвигалі свої версії, котрі не були підтверджені архівними матеріалами. Прешим, хто заявив публічно про некоректну дату заснування нашого міста був П.Белицький і завдяки знайденим ним архівних матеріалів справа зрушилася з місця. Але подальше дослідження потребувало вже даних не з елетронних бібліотек, а з архівних справ України та зарубіжжя. Тому, я взяв на себе відповідальність і став збирати все, що стосувалося Катерининської залізниці. І коли зібраний матеріал зміг відповісти на ті питання, які були десятки років дискусійними, було прийнято рішення видати книгу для громади нашого міста Покровська. Хочу зазначити, що в цьому рішенні мене підтримали мої колеги по НІКО « СПАДЩИНА», а П.Белицький взагалі надавав всіляку допомогу, як людина знана у галузі залізничного транспорту. Хотів би ще зазначити, що у нас з Павлом Володимировичем ніколи не було конкуренції, або заздрісті…Він на сторінці у facebook дав чітку відповідь на випадок, якщо у когось виникне таке питання…
Ваше відношення до тих даних, що були у проекті Джерела по ст. Гришине?
Будь-яке дослідження історії має дві сторони: 1) Позитивна - розповідь про історію своєї малої Батьківщини, справа потрібна і необхідна. 2) Якість проведених досліджень - повинно бути максимально засноване на архівних матеріалах. Тому, до якості дослідження є багато претензій, а головне, що свідчення наведені в проекті по ст. Гришине не відповідають історичним реаліям. Помилки були саме такі: паровозне депо було побудовано на 4 стійла, площа депо і майстерень не відповідають реаліям; що Катерининська залізниця мала свій особистий архітектурний стиль; рік створення проекту та проходження траси по землях Гришинської громади; заперечення Міністра шляхів сполучення Посьета проти спорудження Катерининської залізниці; відсутність у прєкті планів станції та мапи земельних ділянок Бахмутського повіту; відсутність відомості про вічуження землі у Гришинської громади та ін.. Цих помилок (фантазій мірноградского дослідника) досить, щоб дослідження вже зазнало фіаско. Люди, дивлячись ці телепередачі вважають, що людина, яка розповідає на телеканалі дійсно має рацію. Але в реальному житті ми маємо, те що маємо… Всі ці речі від того, що «Орбіта» довірилася одному досліднику, який знехтував правилам краєзнавства і став на шлях постійних помилок та особистого піарства. Я хотів сказати, що ніякої заздрості тут немає, є тільки одне бажання, щоб людина відповідала за те, що вона віщає. На мою думку проєктів повинно бути більше з максимальним залученням місцевих краєзнавців (молодих, які тільки починають досліджувати) і на різну тематику. Чим більше буде залучено дослідників, тим цікавіше і якісніше буде саме дослідження.
Хочу зазначити, що даний прект це не привід вже завтра йти до влади і вимагати зміни рік заснування нашого міста. Мені дуже хотілося б не політизувати ситуацію, бо сьогодні є більш важливі питання – мир на Донбасі та поліпшення єкономічного стану наших громадян, а вже потім вирішити і ці історичні реалії. Але це моя особиста думка. Книги роздані безкоштовно у всі шкільні та міські бібліотеки, а також у краєзнавчі об’єднання «СПАДЩИНА» та «ОБЕРІГ», бібліотеку ДонНТУ, с.Сергіївка, с.Гришине, с.Гродівка, с.Новоєкономічне та ін.. На завершення я хотів би сказати слова подяки міському голові м.Покровська Требушкину Р.В. за надану фінансову підтримку цього проєкту та його заступникам Трет’яку Ю.В.,Олехнович О.О., а також директору Покровського історичного музею – Рожковій А.В..
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
live comments feed...