• Головна
  • У Покровську пройшла презентація нової книги «Гришинський район у вирі 1917-1921 років»
11:35, 30 жовтня 2018 р.

У Покровську пройшла презентація нової книги «Гришинський район у вирі 1917-1921 років»

          26 жовтня 2018 року, в актовому залі  Покровської  райдержадміністрації  пройшла  презентація нової книги  « Гришинський район у вирі 1917-1921 років», краєзнавця та дослідника  з міста  Покровська  Валерія  Кордюкова.  На цей захід були запрошені працівники  всіх  районних  бібліотек, вчителі, краєзнавці НІКО «СПАДЩИНА», представники  творчого об’єднання « Суцвіття», працівники  міських бібліотек  ф.15;14;13; дитячої бібліотеки ім. « Олени Теліги», представники  КП «Покровський історичний музей», краєзнавці з Межівського району  Дніпропетровської області  та ін. Свої вітання з виданням  нової книги надіслали : Гуляйпільський краєзнавчий музей  – Любов Григорівна Геньба, Іван Кирилович Кушниренко-краєзнавець;  Дібрівський краєзнавчи музей- Лілія Вікторівна Мазченко; Покровський краєзнавчий музей (Дніпропетровська обл.)- директор Тетяна Василівна Перерва, зберігач фондів - Сергій Васильович Третинко, Володимир Олексійович Процан – історик та дослідник; м.Запоріжжя – Юрій Павлович Кравець (дослідник); м. Дніпро – Дмитро Володимирович Архірейський (доцент,зав. кафедрою історії ДНУ); м. Ізюм – Леонід Іванович Щибря ( дослідник, історик).

 Відкрила  презентацію  книги, начальник відділу культури Покровської райдержадміністрації Наталія Володимирівна Червінчак.  Вона привітала автора з народження  шостої  книги і  зазначила вагомий вклад цього  дослідження до скарбнички    історичної  спадщини  Покровського району. Тому районна  влада вирішила прийняти фінансову  участь у видавництві  цієї  книги і придбати її для усіх бібліотек  Покровського району. Після  привітання  на протязі презентації для автора і всіх присутніх  лунали прекрасні  українські  пісні у виконанні  творчих  колективів:  солістки Валерії Дрожаліної, народного вокального ансамблю «Калина Юкрєйн» Новотроїцького центру культури і дозвілля та соліста Гришинського центру культури та дозвілля Валерія Зюзіна.           

Валерій  Васильович про що Ваша книга?

    Книга «Гришинський район у вирі 1917-1921років», це спроба розповісти максимально об’єктивно та ретельно про буремні роки того часу. Все, що розповідалося і видавалося у радянські часи – не відповідало дійсності! Багато подій і учасників  той доби були або забуті, або представлені,  як вороги революції. Матеріал, наведений у книзі дає можливість дізнатися, як виглядав Гришинський район у соціально-економічному відношенні до 1917 року, а потім у часи революційних змін 1917року. Що корисного зробив Тимчасовий уряд, щодо розбудови нового суспільства, та як відбувалося захоплення влади більшовиками у жовтні 1917 року і що нового принесли ці зміни у військово-політичному відношенні з 1917-1921 років. У книзі можна буде дізнатися про те, хто визволяв місто Гришине, та район від австро-німецьких військ у листопаді-грудні 1918 року. Архівні матеріали дадуть змогу дізнатися, яким політичним партіям віддавали свою перевагу робітники та селяни Гришинського району. У проєкті буде проведена спроба аналізу причин з позиції сягодення, завдяки чому махновський рух, учасники якого боролися за революційні ідеали свободи та рівності, надовго залишився в історії, як бандитське повстання заможних селян? Читач познайомиться з маловідлмими документами той доби: фотографіями, військовими мапами, матеріалами маловивченого періоду діяльності Державної варти у місті Гришине. Автор проекту залучає і дослідження місцевих краєзнавців, намагається зробити краєзнавчі нариси більше цікавими та ширшими у історичному дослідженні (розповідаючи про історію будівль та їх мешканців, котрі були свідками тих подій, або мешкали у той період у Гришинському районі).

Які найбільш цікаві факти на Вашу думки наведені у книзі

    У книзі зібрані майже всі факти і відомі і мало відомі, а також  які  взагалі публікуються  вперше, але серед усього різноманіття  можна віднести  такі:  надання  селищу  статус  міста, вбивство анархіста Шота на ст. Гришине(три версії),  приїзд  Н.Махна у місто Гришине (три версії),  кримінальна справа Ахтирського,  вбивство членів родини Вінса, формування перших повстанських  загонів, відношення місцевого населення до продзагонів та ЧК,  та ін.. У проекті задіяні матеріали з трьох архівів  та чотирьох  музеїв,  а також книжні видання  з електронних бібліотек. Але  для мене все цікаве,  бо у кожну сторінку вкладений сенс, переживання та думки автора. На сьогодні  це одна і єдина  книга у нашому районі, яка дає об’єктивне і ретельне уявлення періоду  революційних подій 1917-1918 років  та боротьбі за незалежність  періоду 1919-1921 років.      

Ваше  відношення до повстанського руху ?

   Моє особисте відношення  до повстанського  руху  поважно-співчутливе, тому що це була спроба  селянства мабуть вперше за часів Запорізької Січі,  придбати  максимальну  волю та  мати можливість вільно працювати на своїй  землі. Повстанський  рух на чолі Н.Махна,  приніс і славу і завдав великих втрат селянству, робітникам та інтелігенції.  Довгі десятиліття  селянський  рух заклеймили, як  куркульське, розбійне повстання заможних селян, довгі роки стверджували, що там  воювали грабіжники, садисти та п’яниці. Тому і сьогодні суспільство, ще неоднозначно ставиться до цього руху. Щоб розібратися, треба ознайомитися зі спогадами лідерів повстанського руху,  більшовицьких лідерів та командирів червоної армії, які воювали з Махном. Прочитати, що писали білі  генерали, а вже потім  робити свої особисті висновки. В книзі є цілий розділ характеристики повстанського руху за роки його існування з 1918 – 1921 роки, де дається оцінка не тільки позитивним моментам, а і негативним явищам, яких до речі було на багато менше ніж у більшовиків, білогвардійців та ін. Книга розрахована на широку аудиторію читача, яка вперше на підставах архівних матеріалів дає дійсну картину тих бурхливих подій, які відбувалися у нашому районі. Автор може дискутувати, обговорювати та давати пояснення, тільки за «круглим столом» у колі зацікавлених  та адекватних людей, яких дійсно хвилює історія рідного краю…  

                Книгу можна придбати у Центральній  бібліотеці ім.Т.Г.Шевченка  у абонентному відділі  - Пилипенко Н.Е.

                         Автор статті,  член НІКО «Спадщина» В.Кордюков

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Кордюков #книга #презентація #Покровськ #Гришинський #район
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
live comments feed...