Білірубін – це пігмент жовтого кольору, який найчастіше утворюється в організмі в результаті розпаду гемоглобіну, що міститься в еритроцитах (червоних кров’яних клітинах). Аналіз на білірубін дозволяє визначити рівень даного пігменту. Результати аналізів можуть бути підставою для виявлення різноманітних хвороб печінки, підшлункової залози та інших патологічних станів.
Здати всі необхідні дослідження, включаючи печінкові проби, ТТГ аналіз можна в лабораторії Харкова та Краснограду Мед-Еко за доступною ціною. Результати тестів доступні впродовж одного дня після їх проведення.
Фракції білірубіну та його значення для організму
Виділяють дві фракції білірубіну:
-
Непрямий (вільний, некон’югований) білірубін. Виникає внаслідок розпаду еритроцитів, при високій концентрації чинить токсичну дію на організм. Він не розчиняється в воді, потрапляючи в крові, зв’язується з альбуміном. Рівень непрямого білірубіну у нормі не має перевищувати 16.2 мкмоль/л.
-
Прямий (зв’язаний, кон’югований) білірубін. Є водорозчинним та може виводитися з організму разом з калом. Прямий білірубін виробляється печінкою завдяки зв’язуванню некон’югованого типу пігменту з глюкуроновою кислотою. Нормальні значення варіюються в межах 0.4-5.1 мкмоль/л.
Сума фракцій прямого та непрямого білірубіну становить значення загального білірубіну.
Даний пігмент чинить антиоксидантну дію: знищує шкідливі радикали, захищаючи клітини організму від пошкоджень. Також він може зменшувати концентрацію лімфоцитів, що допомагає в регуляції імунітету.
Чому варто здавати аналіз на білірубін?
Аналіз крові на білірубін необхідний для вимірювання рівня даної речовини в організмі, що є важливим для визначення причин, які вплинули на високу концентрацію білірубіну.
Дослідження є корисним для:
-
Виявлення захворювань печінки, таких як цироз, гепатит, оцінки тяжкості хвороб та моніторингу лікування.
-
Діагностики причин порушення відтоку жовчі.
-
Виявлення гемолітичної анемії, для якої характерна висока швидкість руйнування еритроцитів. При даному стані може підвищуватися концентрація вільного білірубіну.
-
Оцінки жовтяниці та причин її виникнення.
-
Обстеження новонароджених для визначення рівня білірубіну в крові. Підвищений білірубін може бути як фізіологічним станом, так і ознакою певних патологій.
Підвищення та зниження рівнів білірубіну відбувається внаслідок різних порушень та захворювань, які перешкоджають переробці та виведенню даної речовини з організму людини. При появі таких симптомів, які пожовтіння шкіри, білків очей, зниження концентрації уваги, відчуття гіркоти в роті, нудота, блювання, часті відрижки варто звернутися до медичного спеціаліста, який скерує до здачі відповідних аналізів.