Неправильний прикус провокує порушення в роботі зубощелепного апарату та інших систем організму. Сучасна медицина знайшла багато способів корекції неправильного прикусу. Один із найсучасніших і найбезпечніших методів ортодонтичного лікування - елайнери. Це знімні капи: https://familydent.ua/elajnery/, що впливають одночасно на всі одиниці ряду. Вони дають змогу усунути патології легкого та помірного ступеня завдяки постійному тиску. Під час носіння елайнерів пацієнт не відчуває болю або дискомфорту, що є вагомим плюсом.
Особливості застосування кап для корекції прикусу
Коригувальні капи дають змогу швидко виправити аномалії прикусу. Вони виготовляються за індивідуальними зліпками щелеп пацієнта, тому враховують особливості анатомічної будови зубощелепної системи. На початку лікування пацієнт отримує комплект із кількох пар кап. Першу пару лікар одягає під час прийому, паралельно пояснюючи правила використання. Решту пар пацієнт одягає і знімає самостійно.
Для досягнення запланованого результату носити елайнери необхідно від 20 до 22 годин на добу. Їх слід знімати тільки для очищення ротової порожнини або під час їжі. На час вилучення зберігати капи потрібно в індивідуальному контейнері.
Зі скількох років можна ставити елайнери
У дитячому віці зубощелепний апарат легше піддається ортодонтичному лікуванню, оскільки щільність кісткової тканини істотно нижча і коріння з коронками швидше займають потрібне положення. Тому виправити неправильний прикус дорослому набагато складніше, ніж дитині.
Однак не всі коригувальні конструкції можна застосовувати з раннього віку. Наприклад, брекети не можна встановлювати раніше 13-14 років, оскільки це може негативно позначитися на розвитку прикусу в майбутньому. З елайнерами справа йде простіше. Сучасні ортодонти пропонують дитячі капи для виправлення прикусу, встановлювати які можна починаючи з 6 років. У міру дорослішання дитини їхній розмір збільшуватиметься. Верхньої вікової межі для лікування елайнерами немає. Починати використовувати знімні ортодонтичні конструкції можна з будь-якого віку.
Переваги
Порівняно з іншими коректорами в елайнерів є низка переваг:
Комфорт під час носіння. Елайнери вирізняються швидким адаптаційним періодом. Вони виготовляються з біосумісного пластику, який не викликає подразнень і алергічних реакцій, а також точно повторює форму зубів пацієнта. Конструкції перестають відчуватися в роті вже на 3-4 день використання.
Прогнозований результат. Коли ортодонт призначає елайнери, починається ретельне обстеження зубощелепного апарату, необхідне для правильного виготовлення. За ним слідує етап моделювання, на якому пацієнт може побачити, як переміщатимуться корені зубів у щелепі та яким буде результат лікування за дотримання правил використання.
Естетична посмішка. Коригувальні капи повністю прозорі, через що залишаються непомітними для оточуючих під час бесіди або публічного виступу. Цей пункт особливо важливий для тих, хто надає великого значення естетиці.
Простота в догляді. Доглядати за конструкцією дуже просто. Вона не вимагає дотримання специфічних правил догляду, досить очищати її за допомогою неабразивної пасти та м'якої щітки із зовнішнього і внутрішнього боку. На час вилучення капу рекомендується прибирати в спеціальний бокс.
Відсутність обмежень у їжі. Під час носіння брекетів пацієнту доводиться сильно обмежувати свій раціон. Під час використання елайнерів робити це не потрібно, оскільки капи можна просто зняти.
Що ефективніше: знімні пластини, брекети або елайнери
Знімні ортодонтичні пластини вже давно використовуються в ортодонтії. У них досить обмежений діапазон впливу, тому їх частіше призначають дітям для профілактики неправильного прикусу або корекції легких дефектів, проте можуть прописати і дорослим.
Брекети - найефективніші з усіх доступних медицині ортодонтичних конструкцій. З їхньою допомогою можна виправити будь-які аномалії прикусу, окрім тих, які потребують хірургічного втручання. Однак у брекетів є недоліки, які позначаються на комфорті використання. Вони мають досить довгий період адаптації. Під час звикання пацієнт може відчувати біль, пов'язаний з тиском на щелепу, травмуванням слизової оболонки рота та іншими факторами.
Дізнайтеся більше зі статті: https://familydent.ua/blog/elajnery-chy-brekety-yak-efektyvno-vypravyty-prykus/ про порівняння елайнерів та брекетів.
Елайнери допомагають впоратися з легкими та помірними патологіями зубощелепного апарату, включно зі скупченістю, міжзубними проміжками, неправильним прикусом тощо. Вони м'яко впливають на зуби, тому застосовуються під час лікування аномалій у дітей і не викликають дискомфорту.
Принцип роботи
Полімерні накладки виготовляються так, щоб поступово зміщувати одиниці в потрібному напрямку, надаючи їм фізіологічної позиції. Їхній принцип роботи ґрунтується на регулярному щадному тиску на зубні ряди, за рахунок якого і досягається терапевтичний ефект. При цьому впливу конструкції піддаються одночасно всі одиниці. Щойно перший етап лікування закінчується, пацієнт замінює елайнери на наступну пару кап з комплекту.