Порушення менструального циклу – це не патологія, лише симптом несправностей у жіночому організмі. Фізіологічно нормальним проявом варіально-менструального циклу, що протікає, вважається виникнення менструацій з індивідуальною для кожної жінки періодичністю та тривалістю. Але бувають симптоми, такі як температура перед місячними, сильні болі, рясні відділення, на які слід звернути увагу.
Менструальний цикл - це не тільки менструація, але й дозрівання яйцеклітини в яєчнику, овуляція та розростання ендометрію для потенційного впровадження в нього заплідненої яйцеклітини.
У здорової жінки репродуктивного віку можуть спостерігатись ановуляторні менструальні цикли, під час яких запліднення не відбувається внаслідок відсутності виходу яйцеклітини. З віком кількість таких циклів зростає.
Різновиди порушення менструального циклу
- Менструальний цикл залежить від злагодженої роботи ендокринної системи, тому найчастішою причиною його порушень є гормональний дисбаланс.
- Порушення, пов'язані з патологією головного мозку (гіпоталамо-гіпофізарних структур), які спричиняють збій нейроендокринної регуляції статевої функції.
- Патологія матки та/або яєчників.
- Вроджені патології, зокрема хромосомні.
- Захворювання інших ендокринних органів, наприклад, гіпо- та гіпертиреоз.
Порушення менструального циклу після 40 років можуть бути пов'язані зі згасанням репродуктивної функції жіночого організму, при цьому закономірно зменшується кількість естрогенів, наростає кількість ановуляторних циклів, можуть виникати дисфункціональні маткові кровотечі.
Нерівномірність менструального циклу у дівчаток пубертатного віку пояснюється незавершеним формуванням репродуктивної системи та з поширеним у цьому віці захопленням дієтами. Їхній організм недоотримує необхідних синтезу статевих гормонів та жирів.
Порушення менструального циклу: симптоми
- Зменшення тривалості менструального циклу до менш ніж 21 дня або його збільшення до понад 35 днів.
- Запізнення менструації при нормальному графіку в попередніх циклах.
- Аменорея - відсутність менструацій у жінки репродуктивного віку більше 6 місяців (може бути первинною та вторинною; вторинна характерна для дівчаток пубертатного періоду).
- Зміна обсягу менструальної крововтрати у бік збільшення чи зменшення.
- Зміна тривалості менструації у бік зменшення чи збільшення.
- Поява міжменструальних виділень різного ступеня виразності.
- Клінічно виражений больовий синдром (альгоменорея, альгодисменорея).
При збільшенні обсягу та тривалості менструальної кровотечі, появі ациклічних кровотеч існує ризик розвитку залізодефіцитної анемії.
У багатьох жінок з порушеннями менструального циклу пов'язане безпліддя – відсутність настання вагітностей протягом 1 року регулярного статевого життя без використання контрацепції. При цьому наявність ановуляторних циклів найчастіше не виявляється нічим, окрім як відсутністю зачаття, тому жінка вважає себе репродуктивно здоровою.
Що робити при порушенні менструального циклу
Поодинокі збої менструального циклу можуть статися через тяжку течію ГРВІ, сильний стрес, різку зміну клімату та часового поясу, надмірне фізичне навантаження і т.д. – вони розглядаються як варіанти норми та не вимагають спеціальної терапії. У подібних випадках цикл відновлюється швидко і після аналогічних збоїв не спостерігається.
При затримці менструації на понад 2 тижні, тривалості менструації менше 3 днів або більше тижня, при різкій зміні довжини циклу слід звернутися до лікаря.