Оформлення онлайн-заявок в українських МФО іноді супроводжується різними помилками, які найчастіше призводять до затримок чи відмов у послугах. Фахівці компанії money4you.ua розповіли про найчастіші помилки та способи, як їх уникнути.

Неправильне заповнення даних

Як показує практика, у процесі реєстрації багато користувачів припускаються численних помилок, вказуючи персональну інформацію (ПІБ, дата народження, паспортні дані та ін.). Деякі користувачі зазвичай старшого віку заповнюють не всі поля, оскільки не розуміють, що від них вимагають.

На щастя, такі помилки виправити досить легко. Потрібно ретельно перевіряти введені дані перед відправкою та переконатися, що всі обов'язкові поля заповнені. Багато МФО працюють із системою BankID, яка спрощує та прискорює процес реєстрації користувача.

Неправильний формат файлів

Іноді клієнт здійснює завантаження того чи іншого файлу (найчастіше, це зображення) у не тому форматі, який підтримує програма реєстрації конкретної МФО. У деяких випадках клієнт намагається завантажити занадто великий файл або якість сканованих документів є незадовільною.

Щоб уникнути подібних помилок, рекомендується уважно читати вимоги, які пред'являються до файлів, що завантажуються, і виконувати їх. Як правило, зображення повинні завантажуватись у форматах PDF, JPEG, PNG. Якщо розмір файлу занадто великий, його слід зменшити, скориставшись графічним редактором. Для підвищення якості зображення слід збільшити роздільну здатність пристрою, за допомогою якого виконується фотографування або сканування.

Технічні причини

Іноді онлайн кредит неможливо оформити з технічних причин, наприклад, під час оформлення заявки зникло інтернет-з'єднання або сайт МФО виявився недоступним. У таких ситуаціях слід спробувати відновити з'єднання, попередньо з'ясувавши причини збою. Наприклад, користувач вчасно не сплатив за послуги провайдера або не поповнив рахунок на мобільному телефоні.

Іноді клієнти намагаються оформити заявки через браузери, що не підтримуються, або використовують застарілі або несумісні пристрої. Рекомендується використовувати найпопулярніші браузери (Google Chrome, Firefox, Safari). Оновлення програмного забезпечення та використання сучасних пристроїв.

Неправильне розуміння вимог МФО

У деяких випадках користувачі не дотримуються вимог, які пред'являє МФО, пропускаючи ті чи інші кроки в процесі оформлення. Щоб уникнути подібних помилок, слід уважно читати інструкції та умови перед початком оформлення заявки на онлайн кредит. Якщо щось незрозуміло, зверніться до служби підтримки або знайдіть інформацію на офіційних сайтах.

Проблеми з електронними підписами

Підпис позичальника під електронним договором – останній етап отримання онлайн-кредиту. Як показує практика, часто позичальник зазнає труднощів, некоректно використовуючи електронний підпис, або має проблеми з встановленням або оновленням програмного забезпечення для електронного підпису.

Переконайтеся, що ваш електронний підпис дійсний і коректно встановлений. Використовуйте актуальні версії програмного забезпечення для електронного підпису.

Підсумок

Уважність та підготовка – ключові фактори успішного оформлення онлайн-заявок. Дотримуючись наведених вище рекомендацій, можна мінімізувати ймовірність помилок і прискорити процес отримання оформлення онлайн-кредиту.

Однак, треба розуміти, що відмова в кредитуванні може бути пов'язана не лише з допущеними помилками, про які було розказано вище. Найчастіше МФО відмовляють у кредитуванні свого клієнта через погану кредитну історію позичальника. У такому разі слід перевірити кредитну історію, запитавши інформацію у кредитному бюро. При виявленні помилок їх слід виправити. Якщо кредитна історія зіпсована через несвоєчасне виконання кредитних зобов'язань, у такому разі потрібен час, щоб покращити кредитну історію.