Якщо ваша дитина в 1,5 роки не виявляє інтересу до навколишніх предметів, байдужа до іграшок, уникає зорового контакту з вами, є високий ризик розвитку у малюка аутизму, РАС (розлад аутистичного спектру). Обидва ці розлади вважаються порушеннями моторики, розвитку, поведінки, вони негативно впливають на соціалізацію, сприйняття, мислення, комунікативні навички. Зазвичай постановку діагнозу «аутизм» батьки сприймають як вирок. Розглянемо, що являє собою цей загадковий стан, як розпізнати дане порушення в ранньому віці і які фактори сприяють його появу.
Причини виникнення РАС
Багато інформації про розлад аутистичного спектру зібрано на сайті autism-mmc.com.ua. Лікарі розглядають аутизм як розлад психічного, психологічного розвитку. При патології спостерігається дефіцит спілкування і навіть прояву емоцій. Українською мовою термін «Аутизм» можна перекласти наступним чином: людина в собі (людина, яка пішла в себе).
Факторами, що провокують виникнення аутизму, виступають:
- кисневе голодування під час внутрішньоутробного розвитку
- ДЦП
- спадковість (розлад частіше з'являється у людей, чиї родичі хворіли на аутизм)
- інфекційні хвороби (краснуха, цитомегаловірус), які жінка перенесла під час вагітності
- збій метаболізму
- ожиріння матері.
Корекція аутизму в Покровську та Мирнограді – тривалий, складний процес, адже така дитина не здатна навіть об'єднати в єдиний ланцюжок елементи певних дій, розрізняти живі та неживі предмети. Дитина може дивитися на людину не як на єдиний організм, а як на комплект із різних частин тіла. Це специфічний прояв захворювання, і здоровій людині важко його зрозуміти, як і інші прояви патології. Аутистам неприємні зовнішні подразники, у вигляді яких можуть виступати різкі звуки, дотики, тісний тілесний контакт, світло. Саме тому діти не хочуть йти на контакт із рідними, вони замикаються у собі.
Медичний центр ім. Мардалейшвілі в Тбілісі проводить лікування аутизму у дітей Покровська протягом останніх років. Вчені розглядають аутизм у ролі поведінкової проблеми, але не варто забувати і про біологічну основу, адже аномалія мозку має зв'язок із поведінковими проявами розладу.
Особливості терапії дітей з РАС
Лікарі та вчені ще не розробили універсального способу лікування аутизму, але зневірятися не варто. Ознаками аутизму можуть бути: реакція на гучний звук, різкий чи сильний запах, яскраве світло. Результатом такого впливу стає бажання дитини усамітнитися. У аутистів часто проявляється повторюваність тих чи інших слів, занять, поведінки, інтересів.
Лікування розладу аутистичного спектру у дитини може включати такі процедури, як:
- працетерапія
- холдинг-терапія
- психокорекція
- лікувальна фізкультура
- медикаментозна терапія
- ігротерапія
- лікування стовбуровими клітинами
- аудіо-вокальні заняття
- терапевтичне спілкування
- безглютенова дієта
- комплаєнс-терапія.
Розвитку розладу аутистичного спектру неможливо запобігти, захворювання не можна повністю вилікувати на даному етапі розвитку медицини. Диагностика теж проблемна, тому дуже важлива роль батьків у ранньому виявленні ознак, проявів розладу та в своєчасному зверненні за кваліфікованою допомогою. Не варто гаяти час, адже лікування аутизму в Мирнограді та Покровську триває довго, а потім - процес реабілітації, соціалізації.
Також важлива і підготовка до вагітності як профілактика виникнення аутизму у дітей. Лікарі зазначають, що у жінок, які планують народжувати після 40 років, ризик народження дітей аутистів вищий, ніж у молодих дівчат.