Світ входить дедалі більше у глобалізацію. Кордони відкриті, люди вільно переміщаються і привносять свою культуру до країни, де вони перебувають. В Україні культура сходу стає все більш популярною. Турецький чай або "тюрк чай" дуже ароматний, і його дійсно варто спробувати. Якщо ви мали можливість пити турецький чай, ймовірно, будете мати бажання приготувати його вдома. Запрошуємо в магазин GRIDA, який пропанує купити турецький чай та каву за вигідними цінами.

Звідки взявся чай у Туреччині?

Коли за старих часів кава у Турції була головною на столах, чай завозили з Китаю. Його пили тільки у вузьких елітних колах через високу ціну. Все змінилося у двадцятому столітті. Тепер кава стала дорожчим напоєм, бо після зміни державних кордонів її довелося ввозити. Чай почали вирощувати в Туреччині після другої світової війни. Він був посаджений у північно-східній частині країни, недалеко від Різе, де клімат дуже підходить для чайних рослин. Тут дуже волого та помірно тепло: літні температури зазвичай не перевищують 25°С.

За ті роки як Туреччина стала п'ятим за величиною виробником чаю у світі на кожного мешканця припадає 2,5 кг сушеного чаю на рік.

Турецький чайний ритуал

Турецький чай, надзвичайно популярний у Туреччині. Його п'ють з ранку до вечора у дуже великій кількості. Турецька гостинність зачаровує. Коли ви завітаєте до когось в дім, у вас навіть не запитають, маєте бажання  пити чай, чи ні, а дадуть його свіжозвареним. Чай також присутній у магазинах, офісах та громадських місцях. Його п'ють під час укладання угоди, після завершення ділових справ та у багатьох інших життєвих ситуаціях.

Турецький чай, як його роблять?

Турецький чай заварюють відповідно до турецької традиції у спеціально розробленому подвійному чайнику під назвою Чайданлик. Процес заварювання займає кілька десятків хвилин і вчить терпінню. Однак кожен, хто пробував напоій, підтвердить, що воно того варте. Турецький чай подають у традиційних склянках у формі тюльпанів – символ Туреччини. Чай має бути солодким – з двома шматочками цукру, напівсолодким – з одним шматочком цукру чи гірким.

Мистецтво заварювання турецького чаю також легко відтворити в українських умовах. Для цього нам потрібно:

  1. Листовий турецький чай;
  2. Чайданлик;
  3. Маленькі склянки у вигляді тюльпанів.

Маленькі склянки є унікальним, чарівним доповненням до чайного ритуалу. Їхня форма ідеально підкреслює аромат завареного чаю.