2022 рік відзначається значним подорожчанням на ринку будівельних матеріалів. Війна, яку повномасштабно розгорнула росія на території України, запустила різні негативні процеси, що й призвели до подорожчання. У цій статті ми розглянемо три споріднені між собою категорії — профнастил, металочерепицю та фальцеву покрівлю. Чому їх? Тому що матеріали виробляються з однієї сировини — рулонної сталі. Проблеми, що виникли з нею, й потягли ціни на покрівельну продукцію вгору.

Подорожчав профнастил в 2022 році

Ріст ціни профнастилу для покрівлі пов’язаний із рулонною сталлю. Яка проблема виникла з цією сировиною? На початку 2022 року заводи, що виробляють профнастил, мали дуже незначні запаси рулонної сталі на своїх складах. Це пов’язано із сезонністю профнастилу. Пік його затребуваності припадає на літо-осінь, коли активно будуються покрівлі. Тому в листопаді постачальники рулонної сталі, а це в основному Китай, Індія, Південна Корея, контрактуються на нове постачання сировини. Україна платить за сировину, а на початку кожного року бухти металу прибувають морем до Одеси й інших портів. Таким чином, у заводів-виробників на складах не залишається сировини на зиму.

У лютому 2022 року почалося російське повномасштабне вторгнення, і рулонна сталь не встигла доставитися в Україну в потрібному обсязі. Почалися обстріли, порти закрилися. Виник дефіцит сировини. Проблема доставки вирішилася через Туреччину: там зробили перевалочний пункт, звідти рулони везли автодорогами. Дефіцит зник, але доставка подорожчала. До того, що вона відбувалася сухопутними, а не морськими шляхами, додалася й необхідність платити за пальне, яке також виросло в ціні.

Утруднення доставки, дефіцит рулонної сталі, подорожчання пального призвели до підвищення вартості профнастилу. Ціна на профнастил виросла у серпні на 37%. А якщо порівняти вартість із показниками 2020 року, то вона злетіла майже у три рази.

Зросла ціна на металочерепицю

Ситуація з металочерепицею на 100% збігається з тим, як росла ціна на профнастил. Бо ця продукція для покрівлі теж виготовляється з рулонної сталі. І якщо в кінці лютого, березні, квітні 2022 року подорожчання ще не було настільки помітним, бо бізнес зупинився через російську окупацію, то з середини-кінця травня металочерепиця почала рости у вартості. Причинами цього стали:

  • дефіцит рулонної сталі в Європі;
  • висока ціна на пальне, утруднена доставка;
  • дефіцит рулонної сталі на складах заводів, через що виробники не могли повністю задовольнити попит.

До перерахованих причин додамо ще й підвищення вартості долара і євро по відношенню до гривні. Все це призвело до того, що у серпні ціна на металочерепицю виросла більш як на 40%.

Ціна на фальцеву покрівлю теж піднялась

Вартість фальцевої покрівлі не стоїть на місці… Причини цього ті ж самі, що й стосовно профнастилу і металочерепиці — подорожчання основної сировини рулонної сталі через коливання курсу долара і євро до гривні та збільшення витрат на логістику, у тому числі й на пальне. До перерахованого додамо й глобальний дефіцит рулонної сталі, який почався ще з 2020 року.

У підсумку скажемо, що подорожчання покрівельних матеріалів здатна зупинити перемога України й звільнення всіх окупованих росією територій. У результаті стабілізується курс валют, вартість гривні підвищиться, а вітчизняні порти знову будуть готові приймати бухти металу, через що відновиться нормальна логістична структура. Тому працюємо далі і віримо в ЗСУ.