Пам’ятаєте часоворот, з яким Герміоні вдавалося встигати більше? В історії є безліч реальних прикладів подібних експериментів із часом.

Фото: gifty.in.ua

1. Міжнародний фіксований

Вигадав діловий календар бухгалтер Мойсей Б. Котсворт у 1922 році. Його ідея полягає у відсутності «плаваючих» вихідних, які заважають бізнесменам вести справи та планувати. Котсворт виправив це. Великдень поставив на 15 квітня, перший день кожного нового року зробив неділею, Різдво — середою. До числа 13 у реформатора, очевидно, був особливий сентимент — він закріпив його за кожною п’ятницею.

2. Римський «до-юліанський»

До запровадження Цезарем юліанського календаря, система літочислення у римлян була заплутана і корумпована. Складалася вона загалом із 10 місяців і 304 днів. Ще 61 день у році не належав до жодного місяця чи тижня. Верховні понтифіки на свій розсуд збільшували і зменшували кількість днів. Навіть брали у зацікавлених хабарі за такі зміни. Високосний рік римляни вважали нещасливим, тому його просто ігнорували.

3. Єгипетський

Давні єгиптяни користувалися двома календарями одночасно. Спочатку поєднували місячний та сонячний. Потім створили версію, більше схожу на сучасну, — з 12 місяцями, 365 днями. Нею користувалися для визначення дат релігійних свят. Старий календар на основі місячних циклів допомагав намітити сезони сільськогосподарських робіт.

Фото: gifty.in.ua

4. Китайський

Китайці також вирішили не обмежуватися одним календарем. Григоріанський вони використовують у побуті, а свій місячно-сонячний — щоб розрахувати вдалі дні для проведення церемоній та свят. Китайський календар має 12 місяців і 353-355 днів. Приблизно кожен третій рік високосний і має додатковий місяць.

5. Маянський

Свій основний календар мая склали із трьох інших:

  • астрономічного (Довгий рахунок);
  • релігійного (Тцолкін);
  • побутового (Хааб).

Довгий рахунок практичного значення не мав, але показував тривалі часові періоди, або «універсальні цикли» в 2,88 млн днів. Саме він колись спровокував масову паніку навколо кінця світу в 2012 році. Хоча календар просто показував закінчення одного історичного циклу, за яким мав настати інший.

6. Радянський революційний

У 1929 році в СРСР вирішили поекспериментувати з календарем, щоб підвищити продуктивність трудівників. Кількість днів у тижні зменшили до п’яти, а тижнів у місяці стало шість.

Усіх робітників розділили на п’ять груп, кожній присвоїли по кольору (зелений, червоний, жовтий і т.д.). Кожен із п’яти днів також мав свій колір. Люди із зеленої групи отримували вихідний у зелений день календаря, з червоної — у червоний. Так кожен мав відпочинок раз на 5 днів.

Пізніше від системи відмовилися, бо у сім’ях, де всі працюють, часто не сходилися вихідні.

Фото: gifty.in.ua

7. Позитивістський

Календар філософа Огюста Конта, запропонований у 1949 році. Місяці в ньому мають по 28 днів і чотири семиденних тижнів. Кожен місяць називається на честь видатної особистості (Мойсея, Архімеда, Шекспіра). Раз на рік трапляється день без місяця, присвячений померлим.

8. Ефіопський

Ефіопський календар відстає від нашого на 7,5 років. Він має 12 місяців по 30 днів, і кілька днів наприкінці року, які складають окремий 13-й місяць. Нова доба там починається зі сходом сонця.

9. Французький революційний

Використовувався у Франції з кінця 1793 по 1806 рік. Замість тижнів, місяці складалися з декад (кожна по 10 днів). Останній день декади — вихідний. Кожен день року називався на честь якогось дерева, квітки, предмета.

10. Балійський Павукон

Календар з 14 століття, за яким досі проживають на Балі. Рік на острові називається Уку, він складається з 210 днів. Місяців у році шість (по 35 днів), а тижнів — 30. Є десять різних видів тижнів, які відбуваються одночасно. Тому кожен день має 10 різних назв, відповідно до кожного з цих циклів.

Фото: gifty.in.ua

Раніше було краще? Лише погляньте на той безлад. Зараз саме час, щоб будувати плани й відмічати їх у календарі.