В попередньому матеріалі - Механізм проведення класичного аукціону ми розповіли про класичний (англійський) аукціон, про його механізм та проведення. Цього разу ми пропонуємо розглянути протилежну модель електронних торгів — голландський аукціон.

Цікаво знати! Голландський аукціон - аукціон, в ході якого спочатку оголошується найвища ціна на товар, що продається, а потім ставки знижуються до тієї, на яку погодиться перший покупець, якому і продається товар. Отримав свою назву в силу широкого поширення в Нідерландах. Приклад такого аукціону — аукціон з продажу квітів в Алсмері (Нідерланди). Приклад такого аукціону — аукціон з продажу квітів в Алсмері (Нідерланди).

На голландському аукціоні учасники можуть купити товар за ціну, що становить 1% від заявленої ціни.

Як проводиться голландський аукціон?

Цей аукціон має три етапи:

1. Покрокове зниження початкової вартості

Торги починаються з 9:30 по 10:00. Одразу після старту торгів починає відлічуватися час у кроці. Яким крок буде за тривалістю залежить від їх кількості (від 1 до 99). Під час першого етапу учасники можуть вирішити коли в кроці відбуватиметься зниження до запланованої вартості придбання товару. Також на першому етапі учасники не знають про присутність інших учасників торгів.

Рекомендуємо звернути увагу: якщо учасник зупиняє торги першим, це дасть йому перевагу та наблизить до перемоги в торгах. Про переваги — далі в матеріалі.

2. Подання закритих пропозицій

Другий етап аукціону починається з 16:20 по 16:40, попри час зупинення покрокового зниження ціни. Під час другого етапу в учасників, які не зупинили зниження ціни першими, є право на подання своїх закритих цінових пропозицій. Подання пропозиції не має обмежень ні на максимальну, ні на мінімальну ціну. Другий етап триває 10 хвилин. За цей час учасники мають можливість подати закриту пропозицію.

Рекомендуємо звернути увагу: на другому етапі учасники не знають про присутність інших учасників торгів. Після завершення часу подання заритих пропозицій (10 хвилин) система відкриває інформацію про кількість учасників та їх цінові пропозиції.

3. Подання пропозиції учасником, що здобув перемогу в першому етапі

Під час третього, вирішального, етапу учасник, що переміг у першому етапі, може подавати свою остаточну пропозицію. Умовами аукціону встановлено, що ця пропозиція має на 1% від початкової ціни перевищувати найбільшу запропоновану закриту пропозицію учасника. Цей етап триває 5 хвилин, за цей час учасник має подати ставку. Після завершення торгів система відразу визначає переможця, що запропонував найвищу ціну.

Інформація викладена вище підтверджує важливість вірного визначення ціни на етапі покрокового зниження ціни. Гарантувати перемогу це не може, бо під час другого етапу учасник може подати пропозицію, яка не вдовольнить учасника, який переміг у першому етапі. Але більшість переможців аукціонів — це саме ті учасники, які першими зупиняли покрокове зниження ціни.

Купити майно за 1% від вартості — чи можливо це?

В теорії — звичайно, адже для проведення аукціону вистачить і однієї особи. Якщо умови торгів передбачають зниження ціни до 99% (як під час аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації), на аукціоні буде присутній лише один учасник і він не зупинить покрокове зниження, у такому разі учасник купить майно за 1%. Звертаємо увагу, що той, хто продає майно (держава чи орган місцевого самоуправління) має на меті продати майно за найвигіднішою ціною. Але можливість купити майно за 1% від вартості є, це підтверджують такі електронні торги.

В системі «Прозорро.Продажі» існує дві моделі проведення онлайн-аукціонів: класична (англійська) й голландська. Стверджувати, що одна краща за іншу неможливо, адже намір кожної з них — реалізація майна за найвищою ціною.

Що можна придбати на електронних аукціонах «Прозорро.Продажі»:

  • Активи банків, що перебувають в стадії ліквідації;
  • Об’єкти малої приватизації;
  • Майно державних та комунальних установ;
  • Продаж необробленої деревини;
  • Майно боржників банкрутів;
  • Оренда державного та комунального майна, а також приватних компаній;
  • Майно приватних компаній;
  • Оренда землі;
  • Металобрухт;
  • Права вимоги за кредитами (відступлення боргу).

Чи є купівля майна на онлайн-аукціонах доцільною та на що треба звертати увагу читайте у нашому матеріалі «Чи варто купувати майно на онлайн аукціонах ПРОЗОРРО й СЕТАМ» .

Упродовж 5 років юридична компанія «E-Zakupivli» супроводжує публічні закупівлі та угоди з купівлі-продажу майна на електронних торгах. Наші фахівці взяли участі у понад 800 аукціонах, ми можемо надати кваліфіковану допомогу учасникам і допомогти їм стати переможцями.

Запрошуємо Вас на нашу платформу E-ZAKUPIVLI. Якщо Вас зацікавив цей матеріал та Ви бажаєте - Купити або взяти в оренду державне або комунальне майно. Ця платформа містить всі аукціони «Прозорро.Продажі» та СЕТАМ, а зручна система фільтрів допоможе Вам швидко знайти те, що Вам потрібно. Спеціалісти компанії «E-Zakupivli» нададуть Вам кваліфіковану консультацію та допоможуть взяти участь та перемогти в онлайн-аукціоні.