Сучасні технічні рішення для домашнього господарства викликають захват у любителів натуральних заготовок. Деякі гаджети давно відійшли у минуле, а інші – довели свою ефективність та продовжують виконувати роль помічників при переробці врожаю. Прес для соку – продуктивний пристрій, який зводить зусилля до мінімуму та гарантує швидку переробку великої кількості плодів.

Ви можете за звичкою залучати до процесу традиційну соковарку, але прес для соку Трініті демонструє значно більші можливості, видає менше відходів, виробляє некрут відмінної якості. Морси, які робить прес для вичавлювання соку, не піддаються термічній обробці. Тому вони найкорисніші та найсмачніші, особливо для дітей.

Переваги пристрою:

  • переробляє навіть тверді плоди (груші, яблука);

  • не потребує зусиль;

  • не займає багато місця;

  • слугує багато років;

  • переробляє великі порції сировини;

  • зберігає усі вітаміни та мінерали.

Функціональний прес для віджиму соку – це вдала інвестиція та можливість подбати про здоров’я найрідніших. Важливо зауважити, що продуктивні агрегати для обробки фруктів часто використовують для домашнього виноділля. Механізм оперативно справляється із ягодами та робить якісний і поживний нектар.

Купити прес для соку можна у спеціалізованих магазинах або не сайтах перевірених постачальників онлайн. Компанія Triniti пропонує преси для соку європейської якості за лояльними цінами. Обрати товар ви можете у каталозі сайту. Магазин доставляє по всій території України.

Приладдя для приготування консерви в домашніх умовах

Щоб стерилізувати консерви в металевій упаковці, вам слід купити електричний автоклав triniti.biz.ua, який дозволяє охолоджувати завантаження, не відкриваючи резервуар, при підтримці постійного тиску всередині. Це запобігає розтину банок, забезпечує короткий час охолодження, тобто підтримку параметрів стерилізації.

Електричний автоклав повинен мати штуцер для холодної води в нижній частині й вихід для рідини із клапаном для підтримування постійних параметрів всередині. Крім того, він повинен мати манометр із датчиком температури. З міркувань безпеки не модернізуйте апарати самостійно.

Як використовувати?

Згідно інструкцій виробника техніки, необхідно помістити тару всередину, після чого залити водою температурою близько 20 градусів С. Рівень рідини повинен досягати 2,3 см над посудиною. У випадку використання російських банок для кріплення окремих рівнів використовуються розпірки з гвинтами. Це запобігає підняттю кришки та розгерметизації тари під час стерилізації. Скляну тару рекомендується розміщувати максимум на двох рівнях, розділяючи їх перегородками.

Потім закрийте електро автоклав кришкою, затягніть болти, прокачайте клапан до тиску холоду 0,1 МПа (1 бар). Необхідно нагрівати конструкцію електрично на максимальному нагріві не більше двох годин. Після досягнення бажаної температури (тиску) зменшіть нагрів, стабілізуйте температуру на бажаному рівні на час, який підходить для консервів.

Після стерилізації вимкніть нагрів, охолодіть агрегат до тих пір, поки тиск не впаде до вихідного тиску, тобто 0,1 МПа. Охолодження можна прискорити, обережно помістивши механізм у велику ємність, що наповнена холодною проточною водою. Після того, як корпус охолоне, скиньте заданий тиск до нуля, відкрутивши гвинти, фіксуюючі кришку. При використанні цього типу пристроїв завжди дотримуйтесь інструкцій по експлуатації, наданих продавцем. Ніколи не дозволяйте манометру підніматися вище 0,4 МПа. Якісний автоклав купити можна онлайн на сайті компанії Трініті.