Альтернатива Нюрнбергу. Як Україна хоче покарати РФ за воєнні злочини і як люди можуть їй у цьому допомогти

Україна і країни Заходу хочуть юридично покарати Росію та її верхівку за розв'язану війну. Для цього розробляється спеціальний міжнародний трибунал. Яким він буде і як звичайні громадяни можуть допомогти державі покарати РФ за воєнні злочини - нижче в нашому матеріалі.

Росія розв'язала війну проти України ще 2014 року, спочатку окупувавши Крим, а вже пізніше частину Донецької та Луганської областей. І ще тоді українська влада публічно заговорила про те, що РФ варто покарати за допомогою міжнародних правових механізмів.

Згодом Україна звернулася з низкою позовів до Європейського суду з прав людини та Міжнародного Суду ООН, у яких звинувачувала РФ у порушеннях міжнародного права та прав людини.

І лише 2024 року Суд ООН у Гаазі вирішив, що влада Росії частково винна в порушенні міжнародних конвенцій про боротьбу з фінансуванням тероризму та ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Це рішення було ухвалено за позовом України, яка звинувачувала Москву в підтримці сепаратистів на Донбасі та порушенні прав меншин в анексованому Криму. При цьому значних наслідків для РФ це не має, так само як і для диктатора Володимира Путіна.

Але подібні позови і спроби покарати РФ мають історичну аналогію, до якої неодноразово зверталися політики різних рівнів. Після закінчення Другої світової війни країни антигітлерівської коаліції влаштували Міжнародний військовий трибунал над низкою воєнних злочинців нацистської Німеччини.

Процесів цих було багато, але найголовніший проходив у Нюрнберзі. Група прокурорів зі США, СРСР, Британії та Франції підготувала обвинувачення щодо вищого керівництва Німеччини, зокрема й тих, кого вдалося захопити в полон. У списку обвинувачених опинилися 24 людини, частину з яких було засуджено до вищої міри покарання, а саме до смертної кари.

Дослідники вважають, що Нюрнберзький процес справив значний вплив як на розвиток міжнародного кримінального права та правосуддя перехідного періоду.

Повномасштабне вторгнення в Україну спровокувало новий виток роздумів про те, який вигляд має мати майбутній судовий процес щодо РФ. І Україна дійшла висновку, що він має називатися "Спеціальний трибунал щодо злочину агресії Росії".

З огляду на те, що Росія не є учасником Римського статуту, Міжнародний кримінальний суд не може переслідувати вище політичне і військове керівництво Росії за злочин агресії в контексті війни Росії проти України.

Щоб заповнити прогалини в судовому переслідуванні з боку МКС, у лютому 2023 року Європейський союз оголосив про створення Міжнародного центру судового переслідування за злочин агресії проти України, що стало першим кроком у процесі зі збереження доказів і підготовки справ до майбутніх судових розглядів, чи то в національних судах, чи то в спеціальному трибуналі, чи то в Міжнародному кримінальному суді щодо злочинів, які підпадають під його юрисдикцію.

Але ще 2022 року голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн запропонувала створити спеціалізований суд за підтримки ООН для розслідування російської агресії, що до цього часу отримало найбільшу підтримку.

Для цього знадобиться угода між Україною та ООН після голосування Генеральної Асамблеї, яка рекомендувала її створення. Голосування наділить трибунал міжнародною легітимністю. За такого сценарію статус спеціального трибуналу був би аналогічний до статусів трибуналів щодо Югославії та Руанди. 

Водночас варто зазначити, що прокурори Міжнародного кримінального суду вже ведуть свої розслідування за фактом воєнних злочинів в Україні і мають уже первинні результати.

У березні минулого року суд видав ордери на арешт диктатора Володимира Путіна і російського дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової за депортацію українських дітей.

Цього року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт представників військового блоку РФ, а саме колишнього командувача Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова та командувача Дальньої авіації РФ Сергія Кобилаша за масовані удари по енергооб'єктах України.

Але розслідування цих справ тимчасово зупинене і відновиться лише тоді, коли підозрюваних доставлять до суду Гааги. 

Незважаючи на те, що процес притягнення РФ до відповідальності досить складний і трудомісткий, Україна вже робить певні кроки до фіксації злочинів окупантів.

У квітні поточного року в Гаазі (Нідерланди) офіційно запрацював міжнародний реєстр збитків від агресії РФ. Глава МЗС України Дмитро Кулеба заявляв, що надзвичайно важливо запустити дуже конкретну процедуру, якою може скористатися кожен українець, який постраждав.

Завдяки цьому механізму українці можуть подавати заяви про відшкодування збитків, завданих їхньому майну внаслідок вторгнення РФ. На першому етапі йдеться лише про пошкоджене та зруйноване житло:

  • приватний будинок;

  • квартиру;

  • дачний будинок;

  • садовий будинок;

  • інше житлове приміщення.

Щоб подати заяву через "Дію", необхідно  перейти за посиланням.

Жителі Донецької та Луганської областей можуть розповісти про воєнні злочини. Куди звертатися

Варто підкреслити, що більшість юридичних процесів будується на свідченнях свідків і постраждалих, що саме по собі передбачає певний контакт зі слідчими. Щодня росіяни бомблять населені пункти Донецької області, а на її окупованій частині грабують і вбивають місцеве населення. Покарати причетних до цього можна, якщо документально зафіксувати кожен факт злочину.

У Донецькій обласній прокуратурі нам повідомили, що станом на початок травня слідчі відкрили 32 396 кримінальних справ за фактом порушення законів і звичаїв війни і це тільки в Донецькій області. Процес фіксації злочинів відбувається шляхом проведення оглядів місця подій, допиту свідків і потерпілих або призначення судових експертиз.

У прокуратурі повідомили, що громадяни, які стали свідками злочинів, можуть звертатися за телефоном - 098-44-70-150. Крім цього, повідомити про злочини російських військових або представників так званих "Л/ДНР" можна на спеціально створеному сайті. Теж саме стосується і жителів Луганської області, які постраждали від дій окупаційних військ РФ. Свої свідчення варто передавати прокурорам за номером: 066-815-86-93.

Задокументовані докази будуть використані для кримінального переслідування причетних до злочинів згідно з українським законодавством, а також у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі та в спеціальному трибуналі після його створення. Для цього потрібно перейти за посиланням і заповнити заявку.

На поточний момент важко судити, чи вдасться від Росії домогтися репарацій, адже для цього щонайменше варто перемогти у війні, а сама Росія має ослабнути до такого рівня, що сама погодиться на добровільні виплати.

Якщо ж цього не станеться, країни Заходу можуть використати заморожені активи РФ, які віддадуть Україні для відновлення. При цьому процес поступового відновлення вже відбувається, українці отримують виплати на ремонт житла, яке частково постраждало від обстрілів.

У прокуратурі уточнили, що розрахунок збитків від агресії РФ встановлюють шляхом проведення спеціальних судових експертиз і для цього, зокрема, використовують акти огляду пошкодженого або знищеного житла, які видають компетентні органи влади. А отже, щонайменше таким людям варто фіксувати такі факти і подавати цю інформацію правоохоронцям.

У Службі безпеки України нам також повідомили, що інформацію про розмір збитків від агресії РФ вносять до Єдиного реєстру досудових розслідувань, і ця база формується під час досудового розслідування.

Автор: Дмитро Браславський