Компенсації, іпотека і не тільки. Яку допомогу виділяють власникам постраждалого житла і переселенцям та як її можна отримати

Через повномасштабну війну багато жителів Донецької області втратили своє житло. Чийсь будинок було зруйновано внаслідок обстрілу, а чийсь залишився в окупації. Які житлові програми на такі випадки розробив уряд, хто може на них розраховувати і з якими проблемами стикаються люди - нижче в нашому матеріалі. 

Ситуація в регіоні

Російська армія масовано обстрілює населені пункти майже всіх громад у Донецькій області. Частина з них уже перебуває в окупації, частина продовжує зазнавати руйнувань, а частина, що залишилася, є умовним тилом.

Низка населених пунктів практично повністю знищена й залишилися лише на географічних картах, а такі міста як Слов'янськ або Краматорськ продовжують функціонувати, незважаючи на періодичні обстріли. І в таких випадках місцева влада намагається ліквідувати наслідки ударів, однак про повноцінне відновлення будинків поки що не йдеться.

У Департаменті житлово-комунального господарства Донецької ОВА нам повідомили, що на початок квітня на підконтрольній українській владі території Донецької області пошкоджено та зруйновано 44 811 житлових будинків, з них: 4491 багатоквартирних і 40 320 приватних житлових будинків.

Також у Департаменті уточнили, що через проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області вважається недоцільним розробляти обласну та місцеві житлові програми по відновленню, тому дане питання будуть розглядати після припинення активних бойових дій у регіоні та скасування воєнного стану в країні.

Програма "єВідновлення"

Уже на початку 2023 року в Україні ухвалили відповідний закон, який передбачає механізм компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. Пізніше уряд визначив механізм надання компенсації з використанням електронної публічної послуги "єВідновлення". Фактично "єВідновлення" є сервісом, через який українці, чиї будинки, квартири та інші житлові приміщення зазнали руйнувань внаслідок бойових дій, можуть оформити компенсацію за зруйноване житло.

У Департаменті уточнили, що на момент початку квітня жителями Донецької області подано 7824 заяви на отримання компенсації за пошкоджені або знищені об'єкти нерухомого майна, з них:

  • 6968 щодо пошкоджених об'єктів;

  • 856 - за знищеними.

Комісіями з розгляду питань щодо надання компенсацій за пошкоджені об'єкти погоджено компенсацію за 4197 заявами, з них за 3945 заявами заявникам на спеціальні рахунки нараховано 292 млн грн. Також комісіями з розгляду питань про надання компенсації за знищені об'єкти погоджено компенсацію за 415 заявами, з них сформовано 414 сертифікатів на суму 683,9 млн грн. Детальніше про те, як подати заявку, можна дізнатися,перейшовши за посиланням.

Локальні програми в містах Донецької області

Крім централізованої програми на державному рівні місцева влада в Донецькій області також пропонує свою допомогу людям, житло яких постраждало від обстрілів. У Слов'янській міській військовій адміністрації нам повідомили, що переселенці, які стоять на обліку в Слов'янській громаді, можуть звернутися до ЦНАПу і стати на облік як особи, які потребують тимчасового житла. Також адміністрація міста видавала матеріальну допомогу до моменту, коли на загальнодержавному рівні з'явилася програма "єВідновлення" Її отримали 594 особи на загальну суму в 15 403 100 грн.

Крім того, у Слов'янську було затверджено програму з ремонту багатоквартирних будинків, які постраждали від обстрілів. На поточний момент роботи ведуться за трьома адресами. Наприклад, будинок № 20 на вулиці Лозановича постраждав значно, було зруйновано майже весь проліт під'їзду, але ремонт цього об'єкта майже завершено, що дасть змогу жителям будинку подати заявку на отримання компенсації за програмою "єВідновлення".

У Краматорській міській військовій адміністрації нам розповіли про місцеву програму, згідно з якою відбувається наповнення матеріального резерву, що використовується для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, зокрема для надання мешканцям пошкоджених будинків допомоги у вигляді будматеріалів. Цим уже змогли скористатися 706 домогосподарств. Також у Краматорській громаді існувала програма одноразових виплат для власників постраждалого житла, але вона також припинила свою роботу з тієї самої причини, що й у Слов'янську.

У Покровській міській військовій адміністрації нам повідомили, що, незважаючи на наявність програми "єВідновлення", у місті продовжує функціонувати й місцева програма, згідно з якою власники постраждалого житла можуть розраховувати на 80 тисяч гривень підтримки. Крім цього в Покровську створено фонд житла, яке надається переселенцям для тимчасового користування.

Допомога для тих, хто втратив своє житло в окупації

Процедура отримання допомоги на підконтрольній Україні території досить проста. Люди звертаються до місцевих органів влади з відповідною заявою, потім комісія виходить на місце і фіксує пошкодження, оцінює розмір допомоги, а через деякий час потерпілий отримує допомогу. Однак така схема не працює з тими, хто втратив своє житло на окупованих територіях, адже цей факт не може зафіксувати українська влада.

У Донецькій ОВА нам розповіли, що наприкінці минулого року уряд вирішив запустити експериментальний проєкт з "проведення обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, зокрема із застосуванням інформаційних продуктів дистанційного зондування Землі".

Його реалізують на території окупованого Мелітополя в Запорізькій області. І в разі досягнення позитивних результатів, дію проекту планується поширити на інші території. Тоді має стати доступною послуга з подання заяв про отримання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, розташовані на тимчасово окупованих територіях або в зоні активних бойових дій.

При цьому українці на окупованих територіях втрачають своє житло не тільки через обстріли, а через незаконні дії загарбників. Наприкінці минулого року в Генштабі ЗСУ повідомляли, що росіяни в окупованій Макіївці відбирали житло в тих, хто виїхав на підконтрольну Україні територію. Нещодавно голова Луганської ОВА Артем Лисогор повідомляв, що бойовики "ЛНР" ухвалили спеціальний "закон", який дає змогу відбирати житло в тих, хто давно в ньому не проживає.

На своїй офіційній сторінці Мінреінтеграції наводило поради від представників громадської організації "Донбас SOS" на випадки, якщо росіяни в окупації відбирають житло. Українців закликали не відвідувати окуповані території в спробі зберегти своє право на нерухомість, оскільки це небезпечно і є ризик потрапити на так звану "фільтрацію".

У Донецькій ОВА також розповіли про позитивний досвід Маріупольської міськради, яка залучає фінансування від донорів для ремонту житла в різних регіонах України. Минулого року вдалося взяти в оренду й відремонтувати гуртожиток у Дніпрі, що дало змогу забезпечити житлом 127 маріупольців. На поточний момент визначено ще 8 будівель, де після ремонту вдасться розселити 700 родин-переселенців із Маріуполя в Дніпрі, Києві, Кропивницькому, Запоріжжі, Чернівцях та Івано-Франківську.

Пільгова іпотека для переселенців

У Мінреінтеграції нам повідомили, що на сьогоднішній день для вирішення житлових питань внутрішньо переміщених осіб існує можливість отримання пільгового іпотечного кредиту.

Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам здійснюється відповідно до затвердженого порядку, а займається цим державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", яка за рахунок гранту уряду Німеччини здійснює пільгове іпотечне кредитування внутрішньо переміщених осіб.

Відповідна заява про намір отримати кредит подається до регіонального управління Держмолодьжитло або в електронній формі через портал "Дія". Детальну інформацію про способи подання відповідної заяви, умови та порядок отримання кредиту можна дізнатися за посиланням.

Також, для внутрішньо переміщених осіб існує можливість отримання пільгового іпотечного кредиту за державною програмою "єОселя". Детальніше ознайомитись з умовами та як подати заявку можна за посиланням.

Яку ще допомогу з житлом пропонують жителям Донецької області

Частина жителів регіону залишаються проживати в населених пунктах, які періодично потрапляють під обстріли, а також у селах і містах, які пройшли деокупацію. У таких населених пунктах була зруйнована майже вся інфраструктура і знайти будинок із цілим дахом досить проблематично. Тому місцева влада та благодійні організації точково допомагають тим людям, які повернулися у свої розбиті будинки.

Хтось отримує будматеріали, для когось виділяють бригаду рятувальників, яка може відремонтувати дах, а хтось може отримати модульний будиночок. Нещодавно жителі Святогірської громади мали змогу взяти участь у програмі встановлення таких споруд. При цьому голова Донецької ОВА Вадим Філашкін повідомляв, що найбільше компенсацій власникам зруйнованого житла отримали якраз жителі Святогірської громади.

Не все так ідеально. Про які проблеми говорять власники постраждалого житла

Незважаючи на всі спроби влади допомогти жителям регіону, не всі власники постраждалого житла можуть скористатися механізмами підтримки. Приміром, багато жителів Лиманської громади повідомили про проблеми з фіксацією пошкоджень житла, отриманням актів, а до компенсацій мова майже й не доходить. Аргументацією влади виявилася близькість до фронту, тож комісія не може вибратися й оглянути пошкоджену квартиру чи будинок.

Допомогу не завжди вдається реалізувати навіть тоді, коли її вже вдалося отримати. Ми поспілкувалися з однією мешканкою Слов'янська, чию квартиру було повністю зруйновано внаслідок ракетного удару по багатоповерхівці. Вона повідомила, що отримала сертифікат на купівлю нової квартири, проте продавці здебільшого відмовляються реалізовувати житло за такою схемою. Справа в тому, що продавець може знімати не більше 100 тисяч гривень із отриманих ним грошей за сертифікатом, а якщо йдеться про квартири, які коштують кілька мільйонів гривень, то це може розтягнутися на тижні.

Страх, за словами нашої співрозмовниці, полягає у стрибку курсу долара. Якщо знімати по 100 тисяч гривень щодня, то навіть за тиждень ця сума може частково знецінитись через нестабільний курс. Однак вона не впадає у відчай і сподівається знайти продавця, який погодиться продати квартиру за сертифікатом.

При цьому жінка повідомила, що її сусідка також постраждала від обстрілу, її квартира практично зруйнована, проте для отримання сертифіката цього недостатньо. Але й податися на програму "єВідновлення" вона також не може, оскільки в цьому випадку квартира вважається дуже зруйнованою. На даний момент багатоповерхівка не ремонтується і фактично питання компенсації конкретній людині "зависло в повітрі".

Автор: Дмитро Браславський