На офіційному сайті Мирноградської міської ради розповіли, як підприємцям міста отримати дозвіл на викиди шкідливих речовин у атмосферу.
Атмосферне повітря — один з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища, який є необхідною фізичною і біологічною умовою існування людини та джерелом життя на Землі. Від його якості залежить здоров'я людини. Атмосферне повітря також має важливе економічне значення.
Водночас на стан та склад атмосферного повітря впливають два головні фактори: внесення в атмосферу забруднюючих речовин через різноманітні джерела і шкідливий фізичний вплив на нього. Викиди від стаціонарних джерел порушують оптимальний стан повітря, що негативно впливає на здоров'я людей, на стан і розвиток тварин і рослин.
Загальні положення і вимоги законодавства.
Закон України «Про охорону атмосферного повітря» зобов’язує суб’єктів господарювання усіх форм власності (у тому числі бюджетні, державні, комунальні підприємства, установи і організації) отримати ДОЗВІЛ на стаціонарні джерела викидів, які утворюються у виробничих процесах згаданих суб’єктів господарювання.
Дозвіл повинні отримувати не тільки промислові підприємства, фабрики, АТП, ТЕЦ, ТЕС, котельні, а і кафе, ресторани, хімчистки, АЗС, СТО, майстерні, і стаціонарні зварювальні пости, фарбо-пульти, дизель або бензо-генератори, систем кондиціювання, ОСББ і бізнес центри, офісні центри навчальні і медичні заклади, бази відпочинку, спортивні установи, готелі, магазини. У цих установах, як правило, є автономні системи опалення — котли, витяжні вентиляційні системи, дизель–генератори , що відповідно класифікуються, як джерела викидів, на які потрібно отримати ДОЗВІЛ.
(Керуючись постановою від 13 березня 2002 р. N 302).
Керуємося статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» статтею 33 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»
Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
За здійснення викидів без дозволу передбачена адміністративна відповідальність за статтею 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення порядку здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу або впливу на неї фізичних та біологічних факторів».
Відповідно до статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Відповідно до статті 34 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Порядок здійснення розрахунку шкоди регламентовано Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Статтею 241 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність забруднення або інша зміна природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля, що караються штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого.
Отримання дозволу на викиди передбачає розробку технічної документації. За наданням консультації звертатися до головного спеціаліста з питань екології Виконавчого комітету Мирноградської міської ради (каб. 13) Якимової Оксани Олександрівни.