Сайт 06239 продовжує проект «Духовний пантеон України».
Світлана Гавриленко
Проект
«Духовний пантеон України» і пам‘ятні дати
Червень
«Ми були, є і будемо вовіки!»
Іван Багряний
Україна стоїть перед неминучістю вибору: або українська нація віднайде вірні дороговкази і стане могутнім чинником сучасності, або зіб‘ється на манівці і потоне в чорній каламуті вселенського відстійника, а значить буде приречена на подальше жалюгідне існування.
Проблема вибору – це, насамперед, проблема духовного плану. І щоб вижити, духовний вибір нації має зупинитися не на якійсь модерній, здебільшого космополітичній доктрині, а на перевіреній життям системі духовних цінностей, які зберегли націю в історичному просторі й не втратили своєї актуальності.
1.06.1630. -- Українські козаки під командуванням Тараса Трясила розгромило поляків біля Переяслава.
3.06.1863. – Народився доктор Євген Петрушевич, президент ЗУНР(Західноукраїнська Народна Республіка). Правник, громадській і політичний діяч українського національно-визвольного руху в Галичині, багаторічний посол до австрійського парламенту та галицького сейму, один із організаторів ЗУНР.
5.06. 1708. – Договір гетьмана Івана Мазепи з шведським королем Карлом Дванадцятим про спільну боротьбу з Росією.
5.06.1775. – Російські війська по наказу Катерини Другої зруйнували Запорозьку Січ. Московській уряд заборонив українцям формувати вільні військові загони. Почалося активне закріпачення козацтва і переселення його.
5.06.1990. – Всеукраїнський православний собор в Києві проголосив Патріархат УАПЦ( Української Автономної Православної Церкви) і обрав митрополита Мстислава першим Патріархом УАПЦ.
7.06.1845. – Народився відомий драматург і актор Іван Тобілевич.
10.06.1944. – Загинув у німецькому концтаборі Саксенгаузені один із провідників ОУН, син Олександра Олеся, поет Олег Кандиба-Ольжич.
« О, Україна! Хай нас людство судить! Тобі одній – думки і кожен рух. Твоїм щитом – гарячі наші груди. Твоїм мечем – ці мілійони рук!» -- Ці слова поет написав перед смертю від катувань у фашистському концтаборі.
11.06.1993. – Помер у Канаді Патріарх УАПЦ Мстислав(Скрипник).
14.06.1891. – Народився полковник Євген Коновалець, Видатний українській і військовий діяч. Як політик зумів поєднати принциповість з дипломатичною гнучкістю, творчу думку із систематикою й реалізмом. Він ніколи не стояв біля керма держави, але назавжди витиснув свій знак на ідеї відродження й становлення державності української нації. Він перемінив деморалізованих і збайдужілих солдатів на свідомих патріотичних вояків молодої української держави. Він переродив соціал-ліберальних інтернаціоналістів на лицарів рідного збройного чину. Він був помостом між генераціями і між політичними концепціями. Він збагнув, що без власної і свідомої збройної сили не може бути державної влади на українській землі. Доля відпустила йому багато що зробити для України. Ніколи ця велика людина не складала рук. Після поразки української революції він як аналітик і спостерігач збагнув причини банкрутства тих ідей, на яких базувалася програна революція, і тому вирішив будувати наступний етап визвольних змагань на основах українського націоналізму, бо був пильним учнем Миколи Міхновського, а пізніше Дмитра Донцова. Як творець і провідник Організації Українських Націоналістів –ОУН(лютий 1929р.) він кинув виклик усім чотирьом окупантам України. І негайно приступив до реалізації своїх планів. Московська бомба, що її довгими роками готували кати «імперії зла», розшматувала 23 травня 1938 року на роттердамській вулиці тіло Полковника… Та його ідеї і заповіт стали дороговказом і гордістю Духа української нації і зродили віддане й свідоме покоління революціонерів наступних десятиліть. Слава Полковнику Коновальцю!
14.06.1931 – Помер В‘ячеслав Липинський – історик, ідеолог українського консерватизму. Історик, філософ, соціолог, полум‘яний публіцист, дипломат, повноважний міністр і посол Української Держави в Австро-Угорщині. В пам‘яті нащадків залишився лицарем української державності. Майбутнє України пов‘язував з ідеєю розбудови гетьманської держави.
«Ніхто нам, українцям, державу не збудує, крім нас самих і ніхто нас нацією не зробить, якщо ми не захочемо нею бути!»
15.06.1941. – Народився Іван Миколайчук. Актор, режисер, сценарист. Відчував себе повноважним представником українського народу в кінематографі і всім своїм життям та творчою діяльністю прагнув бути гідним цього почесного звання. Заслужений артист України(1968), лауреат Державної премії України ім.. Тараса Шевченка(посмертно, 1988) Роль Івана Палійчука у фільмі С. Параджанова «Тіні забутих предків»(1964) принесла йому світову славу. Незважаючи на перепони, йому у своїх фільмах і ролях вдалося втілити своєрідність, національну самобутність української культури, українського характеру.
16.06.1971. У радянському концтаборі помер Михайло Сорока – політв‘язень, керівник підпільної «ОУН-Північ» у Воркуті.
20.06. – Залізняк і Гонта здобули Умань.
21.06.1897. – Народився піонер космонавтики Юрій Кондратюк. Один із піонерів ракетної техніки, теоретик використання вітру у виробництві електроенергії. Міжнародна академія астронавтики рекомендувала долучити його ім.‘я до 78 учених світу, представлених у Міжнародному залі космічної слави( штат Нью-Мехіко, США.
22.06.1929. – Помер на еміграції у Празі Євген Чикаленко, громадській і політичний діяч, публіцист, меценат. Усе життя невтомно працював на благо України, організував і фінансував чимало пам‘ятних у вітчизняній історії починань на ниві суспільного, культурного, духовного та мистецького життя у Наддніпрянській Україні та в Галичині. Він є фундатором української преси.
24.06.1941. – Масові розстріли українців Галичини та Волині в тюрмах НКВД. Вічна пам‘ять невинно вбитим!
27.06.1964.У Вашингтоні відкрито пам‘ятник Тарасові Шевченку.
28.06.1996. У ніч з 27 на 28 червня 1996 року після безпрецедентного за напруженістю та тривалістю засідання Верховна Рада України 315 голосами ухвалила нову Конституцію України. Вона стала результатом шестирічного конституційного процесу, до якого було залучено найкращих вітчизняних фахівців, а в обговоренні взяли участь десятки тисяч громадян. Наша Конституція спирається на «Руську правду» князя Ярослава Мудрого(11 століття), «Пакти і конституції законів і вольностей Війська Запорізького» Пилипа Орлика(1710. На майже 80 років раніше американської Конституції), Третій Універсал Центральної Ради(1917) і навіть на ті Основні Закони, які ухвалювалися за СРСР. Всі конституційні надбання увійшли в історію. Адже задекларовані в тих документах принципи завжди будуть актуальними. Голве, щоб вони залишалися не лише на папері, а й втілювалися у життя.
29.06.1849. – Народилася Олена Пчілка, письменниця, громадській діяч.
30.06.1941. –У Львові у перших днях воєнної сутички двох імперіалістів – гітлерівської Німеччини і червоної Москви Степаном Бандерою проголошено «Акт відновлення Державності України». Дороговказ 30 червня нації та світові проти кого і за що не дивлячись на умови, виступав, виступає і буде виступати український народ в обороні своєї державності, найвищої мети українців. В умовах сутички двох сил – нацистської і комуністичної єдиною політичною силою, що діяла цілковито самостійно, не озираючись не на Німеччину, ні на СРСР, була ОУН. Гітлерівці на Україні намітили будувати свій «німецькій життєвий простір» і наказали Степанові Бандері і Ярославу Стецьку( голові сформованого українського уряду) відкликати проголошений Акт. Зустрівши рішучу відмову, німецькі окупанти почали масові жорстокі репресії. Бандеру і Стецька запроторили до німецького концтабору, де вони каралися майже до кінця війни. Багато із членів Правління заплатили за опір своїм життям. Акт 30 червня був визнаним і своїми і чужими як великий чин української нації, яка живе, бореться і діє.
30.06.1907.Народився Роман Шухевич –Тарас Чупринка. Генерал-хорунжий, легендарний командир Української Повстанської Армії(1943-1950), Провідник ОУН на рідних землях, Голова Секретаріату Української Головної Визвольної Ради, один із чільних організаторів збройного визвольного руху проти німецької та більшовицької окупації України. Роман Шухевич – людина-легенда, народжена Україною.
Слава Україні! - Героям Слава!
Лектор-методист Центру «Українознавство» Світлана Гавриленко